Παράσταση για έναν ρόλο

Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε χθες στο κλειστό της Νεάπολης τη Λάρισα ΚΑΕ με 110-68

Δημοσίευση: 04 Νοε 2019 22:37

Του Άρη Γκουτρουμάνη

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το χθεσινό παιχνίδι στο κλειστό της Νεάπολης ο Παναθηναϊκός, ο οποίος συνέτριψε τη Λάρισα ΚΑΕ με 110-68. Ήταν η τρίτη σερί νίκη με 100άρα για τους «πράσινους» σ’ ένα παιχνίδι που δεν αντέχει σε καμία

κριτική. Ο Παναθηναϊκός χωρίς να βάλει το πόδι του στο γκάζι, πήρε τα ηνία του αγώνα από την αρχή και έφτασε άνετα στη νίκη. Με επιθετικό πλουραλισμό (έξι παίκτες έφτασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων), οι «πράσινοι» είχαν 79% στα δίποντα και 44% στα τρίποντα, επίσης ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοί στο παιχνίδι με 33 ασίστ (έναντι 21) και μάζεψαν 46 ριμπάουντ (έναντι 26). Η διαφορά δυναμικότητας των ομάδων ήταν κάτι περισσότερο από εμφανής, με τον Μπερχανεμέσκελ από την πλευρά της Λάρισας να προσπαθεί να αντισταθεί (20π.), έχοντας κατά διαστήματα κάποιες βοήθειες από Παπαντωνίου, Παρκς και στο τέλος από τον Βαβάτσικο, αλλά αυτό από μόνο του δεν έφτανε. Τα κενά στο ρόστερ της Λάρισας και οι περιορισμένες επιλογές του τεχνικού Βασίλη Φραγκιά αποτελούν σημαντικό εμπόδιο στην όποια αγωνιστική προσπάθεια (ήδη ο Ρέινολντς αποτελεί παρελθόν, ενώ η ομάδα χρειάζεται ενίσχυση και στην περιφέρεια).
Ο Παναθηναϊκός ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού άρχισε να «χτίζει» διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο και να λήγει στο +14 για τους φιλοξενούμενους (15-29).
Βελτιώνοντας την επίθεσή της στη δεύτερη περίοδο η Λάρισα προσπάθησε να «ροκανίσει» τη διαφορά (-12, 28-40, στο 15’), αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα επί μέρους σερί (8-1) στα τελευταία λεπτά πήγε στο +20 (34-54, στα 30’’) για να λήξει το ημίχρονο με 36-54 (με 82% ευστοχία στα δίποντα για τους «πράσινους»).
Ο Μπερχανεμέσκελ μαζί με τον Παρκς έδιναν λύσεις στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η αδυναμία της άμυνας να περιορίσει το επιθετικό παιχνίδι των φιλοξενουμένων έβαλε τέλος σε κάθε ελπίδα. Ο Παναθηναϊκός, ιδιαίτερα μέσα στη ρακέτα φαινόταν ασταμάτητος, με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στους 31πόντους (47-78, στο 28’), ενώ το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +33 (52-85) για τους φιλοξενούμενους.
Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, πολλά τα άστοχα σουτ από πλευράς γηπεδούχων, ενώ ο Παναθηναϊκός συνέχιζε ανοίγει την ψαλίδα του σκορ. Η μεγαλύτερη διαφορά για τους φιλοξενούμενους (+43, 65-108) σημειώθηκε στο 1’20’’ πριν το τέλος με το τρίποντο του Παππά για να λήξει το παιχνίδι με 68-100.
Τα δεκάλεπτα: 15-29, 36-54, 52-85, 68-110.
ΛΑΡΙΣΑ (Β. Φραγκιάς): Παπαντωνίου 12 (1), Παρκς 14, Χάρις 4 (1), Χάμιλτον 6 (2), Μπερχανεμέσκελ 20 (2), Σπυρόπουλος, Χείλαρης 2, Τσιλούλης 3 (1), Βαβάτσικος 7 (1), Φλόιντ, Τσιρογιάννης.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αρ. Πεδουλάκης): Καλάθης 11 (3), Τόμας 14, Μπέντιλ 7 (1), Φριντέτ 12 (3), Ουάιλι 6, Παπαγιάννης 3, Παπαπέτρου 10, Παππάς 9 (1), Βουγιούκας 4, Ράις 14 (4), Μήτογλου 8, Τζόνσον 12.
ΤΙΜΗΘΗΚΕ Ο Δ. ΝΤΟΥΓΚΟΣ
Στο ημίχρονο του χθεσινού αγώνα η Λάρισα ΚΑΕ τίμησε τον πρόεδρο της ΕΣΚΑΘ, Δημήτρη Ντούγκο για τη μεγάλη του προσφορά στο λαρισινό μπάσκετ. Την απονομή έκανε ο πρόεδρος της ΚΑΕ, κ. Ριζούλης.
ΠΑΡΩΝ ΚΑΙ Ο ΟΥΑΡΝΤΑ
Παρουσία του Αιγύπτιου επιθετικού της ΑΕΛ, Ουάρντα έγινε το τζάμπολ στο χθεσινό παιχνίδι της Λάρισας με τον Παναθηναϊκό. Ο Ουάρντα ήρθε στο κλειστό της Νεάπολης μετά το νικηφόρο παιχνίδι στο AEL FC Arena και παρακολούθησε τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Αποχώρησε περίπου λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.
ΡΕΚΟΡ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ
Σίγουρα στη χθεσινή αναμέτρηση θα πρέπει να έγινε ρεκόρ προσέλευσης φιλάθλων. Περί τους 1.500 φίλους τους μπάσκετ παρακολούθησαν τον αγώνα, μεταξύ των οποίων πολλά παιδιά από ακαδημίες της Λάρισας. Λίγο πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο στις κερκίδες εισήλθαν περί τους 150 οργανωμένους οπαδούς των φιλοξενουμένων.