«Πάτησε» και τη ΧΑΝΘ ο Γ.Σ. Φαρσάλων

Επικράτησε του αντιπάλου του με σκορ 86-73

Δημοσίευση: 20 Ιαν 2020 20:08

ΦΑΡΣΑΛΑ (Γραφείο «Ε»)Του Γ. Γκαντέλου
Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, ο Γ.Σ. Φαρσάλων επικράτησε της ΧΑΝΘ με σκορ 86-73, στη 15η «στροφή» του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών.

Ο Γυμναστικός βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 24 βαθμούς, έχοντας 9 νίκες και 6 ήττες στο πρωτάθλημα, ενώ η ομάδα της ΧΑΝΘ στην 12η θέση με 20 βαθμούς.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας μικρή διαφορά πέντε πόντων στη λήξη του δεκαλέπτου (20-25). Στη δεύτερη περίοδο οι Φαρσαλινοί προσπάθησαν και ψαλίδισαν τη διαφορά στη λήξη του ημιχρόνου στους δύο πόντους (47-49). Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς να ξεκαθαρίζει προς τα πού «γέρνει» η πλάστιγγα για το φαβορί της αναμέτρησης.
Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι έπιασαν απόδοση, «πάτησαν» γκάζι εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (66-57). Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, ο Γυμναστικός συνέχισε τον ηγετικό ρόλο που πήρε στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε σε μία νίκη άνετη νίκη, με σκορ 86-73 στο τέλος της αναμέτρησης. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Απαζίδης της ΧΑΝΘ με 19 πόντους, ενώ για τον Γυμναστικό ξεχώρισε ο Βρεττάς με 17 πόντους.
Δεκάλεπτα: 20-25, 47-49, 66-57, 86-73
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. - Χατζημπαλίδης- Χρυσάφης (Βαρνάς)
Γ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Γιασάρης): Στάνκοβιτς, Kαλτσούνας 6 (2), Βασιλείου, Παπαχρήστος 14(1), Τσούμας 11(1), Βρέττας 17(2), Πεταλωτής 6, Μουλάς 3, Δέσπος 23, Τσούκας 6(1).
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Βαζούκης 3(1), Στεφανίδης 24(4), Απαζίδης 19(1), Θεοδωρίδης 5(1), Μπαλάσκας 2, Κωνσταντίνου, Κουτουξίδης 6, Μαργαριτόπουλος, Καραγεωργίου 11, Τσιριλάκης, Λογοθέτης 3.