Γ΄ Εθνική
25 Nov 2018 / 17:52
Σπύρος Πίκουλας

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής στη Γ΄ Εθνική, η ΑΕ Λευκίμμης έδειξε χαρακτήρα και πήρε βαθμό στην Ηγουμενίτσα από τον Θεσπρωτό

καθώς ήρθε ισόπαλη με 1-1, ενώ ο Κρόνος έκανε την πιο εύκολη νίκη του στο πρωτάθλημα κόντρα στα Αεράτα στα Γρεβενά.

Θεσπρωτός – ΑΕ Λευκίμμης 1-1

Η ΑΕΛ πήγε αποφασισμένη να πάρει το διπλό στην Ηγουμενίτσα, αλλά οι γηπεδικές και καιρικές συνθήκες ήταν κόντρα σε μια τεχνική ομάδα όπως είναι η Βασίλισσα του Νότου. Έτσι, βρέθηκε αρκετά νωρίς πίσω στο σκορ και συγκεκριμένα στο 16΄, όταν οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Γκόλια στην πρώτη φάση που έγινε στην περιοχή της ΑΕΛ.

Η Λευκίμμη έδειξε χαρακτήρα και στις αρχές της επανάληψης κατάφερε με τον Βαγγέλη Τσεβανέδη, που είχε περάσει αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, να ισοφαρίσει μόλις τρία λεπτά μετά την είσοδό του. Οι προσπάθειες της ΑΕΛ για ένα δεύτερο γκολ δεν είχαν ευτυχή κατάληξη, το 1-1 έμεινε ως το τέλος, αλλά είναι θετικό σαν αποτέλεσμα για την κερκυραϊκή ομάδα με βάση και τις συνθήκες που έγινε το παιχνίδι, αλλά και την ποιότητα του αντιπάλου.

Θεσπρωτός (Μουρούτης): Κωνσταντάκος, Σουλιώτης, Πανταζής, Μπέρτσος, Σταυρίδης, Κασσαρατέ, Φούντζουλας, Ευθυμίου, Γκόλιας, Μπίκας, Κωνσταντίνου

ΑΕΛ (Μαγκαφίνης): Λέτσος, Στέρεφ, Λίμα, Παπαδόπουλος Απ., Παπαδόπουλος Δ., Κιοσές, Κυπτίου, Μητσόπουλος, Τσόφλιος, Καμάρα, Βαρούχας.

Κρόνος – Γρεβενά Αεράτα 4-1

Ο Κρόνος ήταν πολύ καλός και δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τα Αεράτα με 4-1. Η ομάδα των Αργυράδων, με τον Γιάννη Χονδρογιάννη για πρώτη φορά στον πάγκο της, άνοιξε το σκορ μόλις στο 26΄ με τον Δ. Βλάσση και είχε τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για κάτι περισσότερο, χωρίς να κινδυνέψει.
Στην επανάληψη ο Κρόνος ήταν πάλι  κυρίαρχος παρά τις πολύ άσχημες καιρικές συνθήκες (δυνατή βροχή και αέρας), μπόρεσε γρήγορα να διπλασιάσει τα τέρματά του, στο 51΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χαρτσιά και ένα τέταρτο αργότερα, στο 66΄, ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0. Νέο πέναλτι υπέρ του Κρόνου στο 70΄ αυτή τη φορά, εκτελεσμένο από τον Μουζακίτη και 4-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 89΄με τον Φουρλατάρα.

Κρόνος: Βάρελης, Γκέκας, Ανυφαντής, Κ. Γραικός, Πολυχρονάκης, Ντατίδης, Μουζακίτης, Χατζηδημητρίου, Βλάσσης, Κοιλιάρας, Χαρτσιάς.
Γρεβενά Αεράτα: Μπακιρτζής, Γαβρίδης, Μπατακόιας, Παλάσκας, Δαδάλης, Ζιαγκλάβος, Τάκας, Κακαφίκας, Φουρλατάρας, Σάλλα, Βασιλόπουλος.