Όρθιος στη Λευκάδα ο Θιναλιακός - «Λύγισε» στο Καναλάκι η ΑΕΛ

Ποδόσφαιρο
12 Ιανουαρίου 2020 / 16:19
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

Ισοπαλία (1-1) εκτός έδρας για τον Θιναλιακό με τον Τηλυκράτη, ενώ η Λευκίμμη ηττήθηκε (2-0) στην έδρα του Αχέροντα

Πολύτιμο βαθμό απέσπασε στη Λευκάδα ο Θιναλιακός, αφού ήρθε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στον Τηλυκράτη. Η ομάδα της Λευκάδας η οποία έχει εμπειρία στην κατηγορία, προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό με γκολ του Κολοβού. Παρά την ψυχρολουσία οι παίκτες του Π. Κορομπόκη έδειξαν χαρακτήρα, πάλεψαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 34΄ με τον Λούβρο. Από κει και πέρα και οι δυο ομάδες κυνήγησαν τη νίκη, αλλά δεν σκόραρε καμιά και έμεινε το 1-1 μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.
Η ΑΕ Λευκίμμης είχε πολύ δύσκολο έργο στο Καναλάκι, κόντρα στον φιλόδοξο Αχέροντα που παλεύει για τον τίτλο και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από το πρώτο ημίχρονο μετά από γκολ των Μουζακίτη στο 14΄ με πέναλτι και Πότση στο 21΄, κάνοντας την κατάσταση πολύ δύσκολη, αγωνιστικά, αλλά και ψυχολογικά για τους παίχτες, οι οποίοι πάλεψαν στην επανάληψη αλλά δεν άλλαξε κάτι.