Βήμα τίτλου για την ΑΕΚ στο φούτσαλ, νίκησε στον πρώτο τελικό τον Παναθηναϊκό!

Photo Credits: INTIME

Στοιχηματική εμπειρία… όπως θα ήθελες να είναι! Παίξε Νόμιμα - 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ: ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

Με το …δεξί ξεκίνησε τις προσπάθειες της για την κατάκτηση του τίτλου η ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ που επικράτησε με 2-1 του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Η “Ένωση” πανηγύρισε την πρώτη από τις τρεις νίκες που χρειάζεται για να στεφθεί πρωταθλήτρια Ελλάδος. Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα είχε και την θερμή συμπαράσταση του κόσμου της που βρέθηκε στο κλειστό του Καματερού και ενίσχυσε τις προσπάθειες των “κιτρινόμαυρων” δίνοντας τους ένα επιπλέον κίνητρο για να φτάσουν στην τελική επικράτηση. Οι παίκτες του “Δικεφάλου” αν και αγχωμένοι φρόντισαν να δείξουν μέσα στο γήπεδο ποιος είναι το “αφεντικό” επιβεβαιώνοντας πως είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αρκετά “κλειστό” και από τις δύο ομάδες να δίνουν ιδιαίτερο βάρος στην άμυνα. Η “Ένωση” με υπομονή στο παιχνίδι της κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες και να βρεθεί κοντά στο γκολ όμως δεν ολοκλήρωσε τις προσπάθειες της. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο δεύτερο μέρος, με υποδειγματική άμυνα δεν επέτρεψαν στους “φιλοξενούμενους” να απειλήσουν ενώ ο Θανασάι ήταν αυτός που έλυσε τον γόρδιο δεσμό κάνοντας το 1-0 για την ΑΕΚ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Μάνος διπλασίασε τα τέρματα του “Δικεφάλου” μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει και τρία λεπτά πριν το τέλος μείωσε σε 2-1 αλλά η “Ένωση” διατήρησε εύκολα το προβάδισμα της και πανηγύρισε τη νίκη. Επόμενο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες την Κυριακή στην έδρα των “πρασίνων”.

ΑΕΚ: Θεοφίλου, Θανασάι, Δελλαπόρτας, Ασημακόπουλος, Ντάτης, Ηλιάδης, Σκουτέλης, Ζιάκας, Μάνος, Λιαρόπουλος, Μπελτσίδης, Ταρνανίδης, Γιώτης

Παναθηναϊκός (Μπελτσίδης):  Μπαρδής, Ζάχος, Γκαϊφύλλιας, Γκρίτζαλης, Ντάρλας, Παπαευστρατίου, Παούρης, Χατζηφωτίου, Μπελτσίδης, Κάλκος, Νησωτάκης και Θεοδωρόπουλο