Προμηθέας – Περιστέρι 67-61: Με άμυνα ατσάλι έγραψε ιστορία και πέρασε στον Τελικό! (videos)

2020-02-12T17:59:14+00:00 2020-02-12T21:40:33+00:00.

admin69

12/Feb/20 17:59

Eurohoops.net
promitheas_peristeri_panigiriko

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε απίστευτη εμφάνιση και ο Προμηθέας πατώντας γκάζι μετά το 25’, κυριάρχησε και νίκησε το Περιστέρι (67-61) για να πάρει το εισιτήριο για τον πρώτο τελικό Κυπέλλου της ιστορίας του, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ!

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Προμηθέας και το Περιστέρι είχαν ραντεβού με την ιστορία στην Πάτρα, αφού ο νικητής του ημιτελικού κέρδιζε για πρώτη φορά πρόκριση σε τελικό Κυπέλλου, όπου θα αναμετρηθεί με την ΑΕΚ (16/2, 17:00)!

Οι γηπεδούχοι του Μάκη Γιατρά ήταν πιο έτοιμοι, ήταν πιο αποφασισμένοι και με έναν Μαυροκεφαλίδη σε… All Star κατάσταση (26π.), πανηγύρισαν την πλέον ιστορική νίκη της ομάδας της Πάτρας στο θεσμό, η οποία θα διεκδικήσει το τρόπαιο στον τελικό στα Δύο Αοράκια!

Εξέλιξη αγώνα

Από την αρχή του αγώνα όσο και να ήθελαν οι δύο αντίπαλοι, δε γινόταν να… ξεκολλήσουν, αφού κάθε μικρή διαφορά αμέσως μαζευόταν. Αυτός που δεν μαζευόταν από την άμυνα του Περιστερίου πάντως ήταν ο Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος έκανε πράματα και θάματα στο πρώτο 20λεπτο, ξεχωρίζοντας από συμπαίκτες και αντιπάλους.

Ο Προμηθέας είχε βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο (31-30) με τον Λουκά να έχει 19 πόντους και να είναι άλυτος πονοκέφαλος για τους φιλοξενούμενους, που είχαν πετύχει πάντως να πάνε το παιχνίδι περισσότερο στο δικό τους ρυθμό, με λιγότερες κατοχές.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου που δεν είχε τον Γιάννη Αγραβάνη λόγω ίωσης και για πρώτη φορά το νεοαποκτηθέντα, ΝτιΆντρε Κέιν, μπήκε δυνατά για να αιφνιδιάσει στο τρίτο δεκάλεπτο και προσωρινά το κατάφερε, χάρη στο pick n roll από Γκρέι και Χάτσερ (31-36, 22’), ωστόσο ο Κατσίβελης έγινε δεύτερος επιθετικός πόλος και δρομολόγησε την ανατροπή (41-38, 25’).

Μάλιστα όταν ο Μαυροκεφαλίδης επανήλθε, η διαφορά έγινε για πρώτη φορά διψήφια (52-41, 28’), αλλά το σερί 6-0 του Περιστερίου συμμάζεψε τα πράγματα (52-47, 30’).

Όμως αυτή η απάντηση ήταν μόνο προσωρινή, με τους Πατρινούς να έχουν ένα εξαιρετικό πεντάλεπτο με Χολ και Φίλερ για τη μεγαλύτερη διαφορά υπέρ τους (61-47, 35’), που τους κατέστησε απόλυτο φαβορί.

Γκρέι και Χάτσερ έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια για επιστροφή με γρήγορες επιλογές (64-57, 39’), αλλά μέχρι εκεί, με το κλίμα στο “Δ. Τόφαλος” να είναι γιορτινό για την ιστορική πρόκριση στον τελικό!

Παίκτης-κλειδί

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν ο απόλυτος σούπερ σταρ του ημιτελικού, με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ και 12 κερδισμένα φάουλ, ενώ στο πρώτο ημίχρονο έπαιζε… μόνος του απέναντι στο Περιστέρι (19π. ως το 20’), οδηγώντας τον Προμηθέα σε μια ιστορική νίκη! Ωστόσο, από κοντά ήταν ο Κατσίβελης (13π.), ο Αγραβάνης (11π., 6ριμπ.), αλλά και ο δημιουργός Χολ (9π., 8ασ.). Το Περιστέρι πλην των ξεσπασμάτων από Μορέιρα (14π.) και Χάτσερ (13π.) δεν είχε σταθερά στην επίθεση.

Που κρίθηκε

Η απόδοση του Μαυροκεφαλίδη ήταν καθοριστική, αλλά εξίσου καθοριστική σε ομαδικό επίπεδο για τον Προμηθέα ήταν η αντίδραση μετά το καλό ξεκίνημα του Περιστερίου στο δεύτερο ημίχρονο, όταν το 31-36 έγινε 52-41, αλλά και το σερί 9-0 στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου, που έβαλε πολύ γερές βάσεις για τη νίκη-πρόκριση! Καθοριστικό έπαιξαν τα 11 λάθη έναντι 10 ασίστ του Περιστερίου, όσο οι Πατρινοί είχαν 17 ασίστ για μόλις 8 λάθη!

Δεκάλεπτα: 17-16, 31-30, 52-47, 67-61.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Παπαπέτρου, Σώμος