Ολυμπιακός: Ανέτοιμος έχασε πάλι από τον Ερυθρό Αστέρα (videos)

2019-09-20T22:11:22+00:00 2019-09-20T22:58:09+00:00.

Stefanos Tatsios

20/Sep/19 22:11

Eurohoops.net

Με τον Τζέιμς Γκιστ “ήρωα” στο τέλος, ο Ερυθρός Αστέρας του Μίλαν Τόμιτς, κέρδισε τον Ολυμπιακό που προβλημάτισε ξανά με 73-71 σε φιλικό παιχνίδι, που διεξήχθη στο ΣΕΦ, με τους Τζένκινς (15 πόντους) και Μπάρον (13 πόντους) πρωταγωνιστές και πρώτους σκόρερ.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός παρότι έπαιξε πολύ καλή άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, είδε τις απουσίες να του κοστίζουν κυρίως επιθετικά, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Σέρβοι οι οποίοι στο τέλος κατάφεραν να πάρουν ένα ακόμα φιλικό… διπλό στο ΣΕΦ, στην διάρκεια της φετινής τους προετοιμασίας.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, πρέπει να τονιστεί ότι βραβεύθηκε από τους διοικητικούς ηγέτες του Ολυμπιακού το πρόσωπο της βραδιάς, ο Μίλαν Τόμιτς, ενώ το παρών στο ΣΕΦ έδωσαν σημαντικές προσωπικότητες του Ευρωπαϊκού μπάσκετ, όπως ο Εκτελεστικός Διευθυντής της Ευρωλίγκας, Τζόρντι Μπερτομέου και ο άλλοτε αρχηγός και παίκτης του Ολυμπιακού, Θοδωρής Παπαλουκάς.

Δείτε το πανό των φιλάθλων του Ολυμπιακού για τους αντίστοιχους του Ερυθρού Αστέρα:

Το παιχνίδι

Καλός στην άμυνα αν και με… κενά διαστήματα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκε από νωρίς με 12-7 (στο 4′). Η διαφορά για την ελληνική ομάδα, έφτασε και στο +8 (19-11 στο 8′), όμως οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς έκλεισαν προηγούμενοι την πρώτη περίοδο, με σερί 9-0 και σκορ 20-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του φιλικού, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ “συνήλθαν” και με επιμέρους σκορ 8-3 και πρωταγωνιστές τους Κουζμίνσκας – Πολ, ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι το προβάδισμα με 27-22 (στο 13′). Το επιμέρους σκορ του Ολυμπιακού, έφτασε και στο 14-4 και η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +9 (33-24 στο 16′). Τελικά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τους Σέρβους να μειώνουν σε 35-30.

Δείτε το απίστευτο τρίποντο του Σπανούλη από τα 9 μέτρα που δεν μέτρησε στην λήξη του ημιχρόνου:

“Θρίλερ” και όλα κρίθηκαν στο… τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της φιλικής αναμέτρησης στο ΣΕΦ, ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κάνει επιμέρους σκορ 9-4 και να προηγείται για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (44-34 στο 24′). Η ελληνική ομάδα, διατηρούσε ένα προβάδισμα “ασφαλείας” (49-41 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με 55-45 και τον Ολυμπιακό να παίζει πολύ καλή άμυνα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε πολύ δυνατά και με γρήγορο σερί 10-0 (8 συνεχόμενους πόντους ο Τζένκινς) ισοφάρισε σε 55-55 (στο 33′). 4′ λεπτά πριν το τέλος, με 2/2 τρίποντα ο Βασίλης Σπανούλης έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 65-59 και τον έχρισε φαβορί για την νίκη.

Δείτε τα τρίποντα του Βασίλη Σπανούλη:

Στο τελευταίο τρίλεπτο, οι Πειραιώτες ήταν το “αφεντικό” της αναμέτρησης αμυντικά, αλλά επιθετικά δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις και ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε σε 67-67 1:40 πριν το φινάλε.

Στα 52′ δευτερόλεπτα, ο Ουίλ Τσέρι έκλεψε την μπάλα και με καλάθι και φάουλ στον αιφνιδιασμό, έβαλε μπροστά ξανά τον Ολυμπιακό με 69-67. Στα 35′ δευτερόλεπτα, ο Μπάρον με τρομερό τρίποντο και φάουλ έβαλε μπροστά τους Σέρβους με 71-69.

Ο Πολ στα 33′ δευτερόλεπτα, μετά από ένα πολύ καλό play του κόουτς Μπλατ από τάιμ άουτ, πέτυχε γρήγορο καλάθι και φάουλ και ισοφάρισε σε 71-71, αφού έχασε την βολή. Τελικά, ο Γκιστ με καλάθι στα 12 δευτερόλεπτα έκανε το σκορ 73-71 και με την αστοχία στην συνέχεια των Σπανούλη και Πάντερ το ματς ολοκληρώθηκε.

Δείτε τα μεγάλα τρίποντα του Μπάρον:

Που κρίθηκε: 12 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Γκιστ πόσταρε τον Πρίντεζη και έκανε το σκορ 73-71 και στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού, η εξαιρετική άμυνα των Σέρβων τους χάρισε το φιλικό διπλό στο ΣΕΦ.

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Τζένκινς και ο Μπάρον που ήταν “καυτοί” με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα ενώ ο Τζέιμς Γκιστ είχε 8 πόντους και το μεγάλο καθοριστικό καλάθι. Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν, ο Μπράντον Πολ με 12 πόντους, ο αρχηγός Βασίλης Σπανούλης με 10 και ο Ίθαν Χαπ με 9 πόντους.

Τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πάντερ 7, Πολ 12, Κόνιαρης, Σπανούλης 10, Τσέρι 6, Τσάπμαν 2, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 6, Κουζμίνσκας 7, Ρούμπιτ 6, Χαπ 9

Ερυθρός Αστέρας (Τόμιτς): Ντ. Μπράουν 10, Τσόβιτς 3, Λ. Μπράουν 9, Νταβίντοβατς 2, Μπάρον 13, Ντόμπριτς 2, Γκιστ 8, Τζένκινς 15, Σίμανιτς, Γιοβανοβιτς 2, Ότζο 9

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 35-30, 55-45, 71-73