Μακάμπι: “Βόλτα” στην Αγία Πετρούπολη με Ντόρσεϊ – Χάντερ! (videos)

2019-12-17T19:51:47+00:00 2019-12-17T22:55:49+00:00.

Evaggelos Papadimitriou

17/Dec/19 19:51

Eurohoops.net
tyler-dorsey-maccabi-fox-tel-aviv

Η Μακάμπι ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη στην Αγία Πετρούπολη κόντρα τη Ζενίτ για το τέταρτο σερί θετικό αποτέλεσμα. Εξαιρετικοί οι Ντόρσεϊ και Χάντερ για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Λίγες ώρες μετά την επέκταση της ανανέωσης με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, η Μακάμπι των μόλις 10 παικτών (εκτός ΝτιΜπαρτολομέο, Ουόλτερς), κατάφερε να κάνει 4 τις συνεχόμενες νίκες της στην Ευρωλίγκα, περνώντας από την έδρα της Ζενίτ με σκορ 71-82.

Όλα αυτά λίγες ώρες πριν την αναμέτρηση στο Ισραήλ με τον Παναθηναϊκό, στη συνέχεια της ”διπλής” εβδομάδας (19/12, 21:05).

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν εξαιρετικός, όπως και οι Οθέλο Χάντερ-Ελάια Μπράιντ, με την ομάδα του Τελ Αβίβ να είναι εξαιρετική στο δεύτερο ημίχρονο και να μετράει πλέον 10 νίκες και 4 ήττες. Όσο για τους Ρώσους, έχουν πλέον ρεκόρ 3-11 και μετρούν 5 νίκες σε 6 εντός έδρας αναμετρήσεις!

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η αναμέτρηση ξεκίνησε με εξαιρετικό τρόπο, καθώς και οι δύο ομάδες ήταν πολύ καλές και πήγαιναν… χέρι-χέρι, μιας και το 10-15 της Μακάμπι δεν κράτησε για πάνω από 1′, με τη Ζενίτ να απαντά με δικό της 9-0, με μπροστάρη τον Γκουστάβο Αγιόν. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το ισόπαλο 21-21.

Οι άμυνες πρωταγωνίστησαν στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να δούμε συνολικά μόλις 19 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πάρει σκορ από Οθέλο Χάντερ και Ελάια Μπράιντ, οι οποίο κάλυψαν το ”μηδέν” του Σκότι Ουίλμπεκιν. Το ημίχρονο έκλεισε στο 30-31, σε ένα δεκάλεπτο… εφιάλτη για τις ομάδες και τους φιλάθλους!

Πάτησε γκάζι και ”καθάρισε”

Ουσιαστικά, η αναμέτρηση έφτασε στο τέλος της στη τρίτη περίοδο, όταν η Μακάμπι πάτησε γκάζι και έφτασε ακόμα και στο +20 με 28 πόντους σε 10′! Και αυτό γιατί πέρα από την εξαιρετική απόδοση των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η άμυνα έπαιξε καταλυτικό ρόλο, με τους Ρώσους να σκοράρουν μόλις 12 πόντους, για το 42-59.

Τίποτα δεν άλλαξε στο φινάλε, με τη Ζενίτ να προσπαθεί να αντεπιτεθεί, όμως η Μακάμπι είχε την εμπειρία και τα ”εργαλεία” να διατηρήσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, αν και αυτή μειώθηκε στο τέλος, δίχως όμως να κινδυνεύσει το ”διπλό”. Η λήξη των 40′ βρήκε τη Μακάμπι νικήτρια με σκορ 71-82.

Πού κρίθηκε: Όλα κρίθηκαν στη τρίτη περίοδο, με το 28-12 να δίνει ”αέρα” ακόμα και 20 πόντων στη Μακάμπι.

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 17 πόντους (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές) και 2 κλεψίματα, ενώ 15 πόντους (5/8 δίποντα, 5/6 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ μέτρησε ο Οθέλο Χάντερ.

Από πλευράς Ζενίτ ξεχώρισε ο Ουίλ Τόμας με 15 και ο Γκουστάβο Αγιόν με 14.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 30-31, 42-59, 71-82