Ζενίτ – Ερ.Αστέρας 58-65: Πέρασαν από την Αγία Πετρούπολη οι Σέρβοι (videos)

2019-12-27T19:54:35+00:00 2019-12-28T11:01:31+00:00.

admin69

27/Dec/19 19:54

Eurohoops.net

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη νίκη με 58-65 μέσα στην Αγία Πετρούπολη επί της Ζενίτ για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ο μεγάλος νικητής της αναμέτρησης με αντίπαλο την Ζενίτ, καθώς οι Σέρβοι πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν το “διπλό” μέσα στην Ρωσία (58-65).

Με αυτό το αποτέλεσμα οι νικητές ανέβηκαν στο 7-9, ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 4-12.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα, με κμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ο Ερυθρός Αστέρας όμως στα μισά περίπου βρήκε λύσεις σε επίθεση και άμυνα, ξεφεύγοντας για λίγο στο σκορ και κλείνοντας την περίοδο στο 16-20.

Η Ζενίτ μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 13-0, παίρνοντας τα ηνία με 29-20. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους Ρώσους, καθώς οι Σέρβοι επέστρεψαν, με τους Μπάρον και Μπράουν να κάνουν εξαιρετικ΄ξη δουλειά. Κάπως έτσι το ημίχρονο βρήκε την Ζενίτ μπροστά με 40-37.

Ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε για τα καλά, με τους Μπράουν και Μπάρον να είναι κυριολεκτικά… όλα τα λεφτά για τους Σέρβους. Παρόλα αυτά δεν ξέφυγαν, όμως με όπλο την άμυνα πήραν τα ηνία, ολοκληρώνοντας την περίοδο στο 47-51.

Οι Σέρβοι κρατούσαν το προβάδισμα, παρότι οι Ρώσοι δεν τους επέτρεπαν να απομακρυνθούν. Τα πάντα τελικά κρίθηκαν στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Γκιστ με καλάθι και φάουλ έκανε το 54-60, ενώ ένα τρίποντο του Μπάρον λίγο αργότερα έγραψε το τέλικό 58-65, δίνοντας τη νίκη στους Σέρβους.

Παίκτης – Κλειδί: Ο Μπίλι Μπάρον με 26 πόντους, 5 τρίποντα και 34 στο PIR ήταν ο κορυφαίος, ενώ 18 πρόσθεσε ο Μπράουν.

Πού κρίθηκε: Η Ζενίτ έκτισε… οικοδομή, έχοντας 32,1% στα δίποντα και 30% στα τρίποντα.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Πάστουσιακ, Χάλικο.

Δεκάλεπτα: 16-20, 40-37, 47-51, 58-65.