Ηρακλής – Λάρισα 83-67: Επιστροφή στις νίκες με εντυπωσιακό τρόπο! (video)

2020-01-25T16:16:27+00:00 2020-01-25T17:28:19+00:00.

Stefanos Tatsios

25/Jan/20 16:16

Eurohoops.net

Μία άνετη αλλά και πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε ο Ηρακλής στο “Ιβανώφειο” με 83-67 κόντρα στην Λάρισα του Βαγγέλη Αγγέλου για την 17η αγωνιστική της Basket League.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την διάρκεια της αναμέτρησης και στο δεύτερο ημίχρονο “διέλυσαν” τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου οι οποίοι παρουσίασαν κακή εικόνα και τελικά ο Ηρακλής πήρε ένα καθοριστικό ροζ φύλλο αγώνα.

Πλέον ο “Γηραιός” έχει ρεκόρ 7-10 και επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 ήττες, ενώ η Λάρισα έπεσε στο 6-11 και συνεχίζει να παλεύει για την παραμονή της.

Η εξέλιξη

Με την άμυνα στο +14 ο Ηρακλής!

Καλύτερα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι ειδικά στην άμυνα και προηγήθηκαν με 16-7 (στο 7′), ενώ “εκτόξευσαν” το προβάδισμα τους στο τέλος της πρώτης περιόδου με επιμέρους σκορ 10-4 (26-11)!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η Λάρισα προσπάθησε να ανεβάσει τον ρυθμό του και να μειώσει την διαφορά (35-22 στο 14′). Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα διψήφιο προβάδισμα (39-27 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-29.

Το “πάρτι” συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κάνουν εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 20-8 και να ανεβάζουν το προβάδισμα τους για πρώτη φορά στο +25 (62-37 στο 26′) “αγκαλιάζοντας” την νίκη από νωρίς! Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου βρέθηκε και στο -28 (67-39 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 69-44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα η Λάρισα προσπαθούσε να μειώσει αλλά η διαφορά παρέμενε ιδιαίτερα υψηλή (77-56 στο 34′). 3′ λεπτά πριν το φινάλε η διαφορά ήταν στο +20 (83-63) και τελικά ο Ηρακλής πανηγύρισε το σπουδαίο αποτέλεσμα με 83-67!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Ηρακλής έχοντας ήδη προβάδισμα με 43-29 έκανε συνολικό επιμέρους σκορ 26-15 “εκτόξευσε” την διαφορά στο+25 και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Καββαδάς ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 7/9 δίποντα, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Χάνλαν με 21 πόντους (8/11 σουτ), 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Σούλερ με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 43-29, 69-44, 83-67.

Καστρίτης: “Αυτές οι συνθήκες δεν είναι για να προπονείται ομάδα επιπέδου Α1”

Αναλυτικά τι είπε:

“Δεν θα ήθελα να πω τίποτα για το παιχνίδι σήμερα γιατί θεωρώ ότι οφείλω στους παίκτες στον κόσμο μας να πω κάποια πράγματα που πρέπει να ειπωθούν. Οτιδήποτε έχει καταφέρει αυτή η ομάδα οφείλεται ξεκάθαρα στην αυταπάρνηση των παικτών, των συνεργατών και ανθρώπων που βρίσκονται δίπλα στην ομάδα. Δεν αφήνω τον κόσμο απ έξω τους ευχαριστούμε πολύ φυσικά για τη στήριξη.

Ένα παράδειγμα θα πω μόνο. Αυτά τα παιδιά εδώ και 20-25 μέρες προπονούνται περισσότερο για χόμπι. Έχει πολύ κρύο στις προπονήσεις, αυτές οι συνθήκες δεν είναι για να προπονείται ομάδα επιπέδου Α1. Γι αυτό το λόγο έχουμε εμπύρετους παίκτες πριν τα παιχνίδια. Ακόμα και ο Γκαρετ που έχει ακούσει σκληρή κριτική ήρθε να στηρίξει τους συμπαίκτες του σήμερα άρρωστος.

Έχουμε πολλά προβλήματα λειτουργικά, ακόμα μια φορά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την αυταπάρνηση. Καλή συνέχεια στη Λάρισα”.
Για την κριτική: “Ειλικρινά στη λίστα μου με τα προβλήματα η κριτική δεν μπαίνει καν ή μπαίνει στην τελευταία θέση. Γι αυτό είμαστε σε αυτό το χώρο, ο καθένας πρέπει να παίρνει ότι του αναλογεί”.
Για την νίκη: “Για μένα δεν λέει πολλά, όπως από την αρχη ξέρουμε τι πορεία μπορεί να έχει η ομάδα. Ανεξάρτητα από τις 7 νίκες είναι σε πορεία πλέι οφ. Για μένα δεν είναι αυτό σημαντικό, σημαντικό είναι αυτό που βιώνουμε καθημερινά”.
Για την κριτική στα social media: “Δεν ασχολούμαι δεν ξέρω για το διαδίκτυο. Ότι και να γίνει ο κόσμος έχει πάντα δίκιο. Ο φίλαθλος που είναι δίπλα στην ομάδα μπορεί να πει ότι θέλει. Θα επαναλάβω ότι ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο για την στήριξη του”.