Το Λαύριο ήταν τελικά ο μεγάλος χαμένος της τελευταίας αγωνιστικής!

2019-05-08T18:28:39+00:00 2019-05-08T18:35:14+00:00.

Evaggelos Papadimitriou

08/May/19 18:28

Eurohoops.net
BASKET LEAGUE / ËÁÕÑÉÏ - ÇÖÁÉÓÔÏÓ ËÇÌÍÏÕ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Στο ματς που έκρινε μία ολόκληρη κατηγορία, το Λαύριο πήρε εύκολη νίκη επί του Ηφαίστου, όμως το Ρέθυμνο κέρδισε τον Άρη και έστειλε στην Α2 το Λαύριο.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Το Λαύριο έκανε αυτό που έπρεπε και πήρε τη νίκη με σκορ 96-76 απέναντι στον Ήφαιστο Λήμνου, όμως το Ρέθυμνο πήρε ένα μεγάλο ”διπλό” στην Θεσσαλονίκη με αντίπαλο τον Άρη και έτσι το Λαύριο είναι η ομάδα που θα ακολουθήσει τον Κολοσσό Ρόδου στην Α2, με ρεκόρ 8-18!

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 7-19, έμειναν όμως μία νίκη πίσω από Ρέθυμνο και Κύμη, με την κατάληξη να είναι ο υποβιβασμός. Όσο για την ομάδα της Λήμνου, έμεινε στο 13-13 και την 7η θέση.

Θυμίζουμε ότι η απόφαση του Παναθηναϊκού να μην κατέβει στο ματς με την Κύμη, άλλαξε τις ισορροπίες στην βαθμολογία, με την ομάδα της Εύβοιας να παίρνει μία ανέλπιστη νίκη (8-18), έστω και στα χαρτιά και να ”σώζει” τη κατηγορία, βάζοντας παράλληλα ”φωτιά” στο μέτωπο της παραμονής!

Η εξέλιξη: To Λαύριο έδειξε από το πρώτο λεπτό πως ”καίγεται” για τη νίκη και το αρχικό 9-0 (4′) τα λέει όλα, με τους Ντορόν Λαμπ και Δημήτρη Κακλαμανάκη να κάνουν τη ”ζημιά” για το 15-5, πριν μειώσει ο Ήφαιστος. Ο Ουίλιαμ Μπάφορντ ανέλαβε όμως δράση και με 12 πόντους του, έστειλε τη διαφορά ακόμα και στο +15 (27-12), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 27-15.

Οι γηπεδούχοι ήταν κάτι παραπάνω από σαρωτικοί και στο 15′ έφτασαν στο +25 (44-19), έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (12/15 δίποντα, 9/12 τρίποντα) και τον απόλυτο έλεγχο σε άμυνα και επίθεση! Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς έκανε τη διαφορά στην επίθεση του Λαυρίου, που ούτως ή άλλως ήταν εξαιρετική και έτσι φτάσαμε στο 47-34 του ημιχρόνου, σκορ που έβαλε γερές βάσεις για νίκη του Λαυρίου.

Στο ίδιο έργο θεατές

H εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε σε κανένα σημείο του δεύτερους ημχρόνου, με τους γηπεδούχους να μην αφήνουν το πόδι στο γκάζι και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν στον ελάχιστο βαθμό. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ ξανά κάτω από τους 20 και όχι μόνο δεν έγινε κάτι τέτοιο, αλλά φτάσαμε σε αρκετές πετριπτώσεις ακόμα και στο +30!

Το φινάλε βρήκε το Λαύριο νικητή, με την εκκωφαντική αυτή νίκη με σκορ 96-76 να μην αρκεί για τη παραμονή, λέγοντας ”αντίο” στην Α1 με το αποτέλεσμα αυτό.

Πού κρίθηκε: Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, το Λαύριο ξέφυγε και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω. Ουσιαστικα, δεν υπήρξε σημείο στο οποίο να διεκδίκησε κάτι ο Ήφαιστος.

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός ο Μίλαν Μιλόσεβιτς με 21 πόντους, με τον Ουίλιαμ Μπάτφορντ να προσθέτει 15 πόντους-5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 57-34, 76-53, 96-76