Περιστέρι: Επίδειξη δύναμης κόντρα στο άστοχο Λαύριο και “5 στα 5” (vids)

2019-10-26T18:48:41+00:00 2019-10-27T18:52:53+00:00.

Evaggelos Papadimitriou

26/Oct/19 18:48

Eurohoops.net
gray_peristeri_lavrio

Το Περιστέρι παρέμεινε αήττητο στη Basket League κάνοντας επίδειξη δύναμης κόντρα στο άστοχο Λαύριο (88-62). Νέα ”παράσταση” από τον Στίβεν Γκρέι.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ακάθεκτο συνεχίζει στο πρωτάθλημα το Περιστέρι. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν σαρωτική από το πρώτο λεπτό, έφτασε στη νίκη με σκορ 88-62 κόντρα στο Λαύριο και έκανε το ”5 στα 5”, την ώρα που οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 3-2.

Νέα μεγάλη εμφάνιση από τον Στίβεν Γκρέι, τραγικοί από τη γραμμή του τριπόντου οι φιλοξενούμενοι με 5/30 σουτ (16%)!

Για την έκτη αγωνιστική, το Περιστέρι φιλοξενείται από τον Προμηθέα στη Πάτρα (2/11, 17:45), ενώ το Λαύριο φιλοξενεί το Ρέθυμνο (2/11, 15:45).

Η εξέλιξη: Το Περιστέρι, απόντος του Παναγιώτη Βασιλόπουλου, ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο το ματς, παίρνοντας το προβάδισμα με 14-2 στο 6′, με το Λαύριο να μην μπορεί να βρει σκορ. Στίβεν Γκρέι, Μπι Τζέι Μπλέικ και Μάικλ Μόρισον έδωσαν το σύνθημα, με τον τελευταίο όμως να αποχωρεί κουτσαίνοντας στο ίδιο σημείο και να μην επιστρέφει.

Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +19 (24-5) για τους γηπεδούχους στο 8′! Η αμυντική ανισορροπία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε με το δεκάλεπτο να κλείνει με το εντυπωσιακό 31-11! Όλα αυτά με 11/14 σουτ, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ!

Το Λαύριο αντέδρασε και με σερί 10-0 σε κάτι περισσότερο από 2′, μείωσε σε 31-21, με τον Βασίλη Μουράτο να έχει 6 πόντους. Ο Γκρέι επέστρεψε και έδωσε αμέσως ”ανάσες” στην ομάδα του, με το Λαύριο να μετράει μόλις 1/16 τρίποντα και μοιραία να επιστρέφει στην αδυναμία του να σκοράρει. Στον αντίποδα, ο Γκρέι έμοιαζε ασταμάτητος και ο Μόζερ Κίνγκλσεϊ έκανε τη ”ζημιά” μέσα στη ρακέτα, για έρθει και πάλι το σκορ σχεδόν στους 20 (48-29).

Ζούρος: “Εκτός με Τενερίφη Βασιλόπουλος – Σαλούστρος, αγωνιούμε για Μόρισον”

Δεν άφησε το πόδι από το γκάζι!

morrison_peristeri_lavrio

Το δεύτερο μέρος δεν είχε καμία αλλαγή, ως προς τους ρόλους. Το Περιστέρι είδε τον Γκρέι να μην χάνει σχεδόν κανένα σουτ και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +31 (62-31), με την αναμέτρηση να φαίνεται πως έχει τελειώσει, παρά τα 14 υπολειπόμενα λεπτά. Το ενδιαφέρον θα επέστρεφε όμως στη τελευταία περίοδο, παρά το 71-48 του 30′.

Με επιμέρους 14-3, το Λαύριο έδειξε σφυγμό και προβλημάτισε το Περιστέρι, το οποίο και… κοιμήθηκε για 5′, μένοντας στους 3 πόντους. Το 74-60 αφύπνισε τους γηπεδούχους, οι οποίοι αύξησαν και πάλι τη διαφορά στους 18 (80-62), με το φινάλε να βρίσκει τους Περιστεριώτες νικητές με σκορ 88-62.

Πού κρίθηκε: Το Λαύριο μείωσε σε 14 (74-60) από τους 31 (62-31), δίνοντας ένα μικρό ενδιαφέρον στο ματς, το Περιστέρι όμως φρόντισε να πάρει τη νίκη, φτάνοντας τη διαφορά στους 26 (88-62) στα τελευταία λεπτά.

Παίκτης-κλειδί: Φοβερός με 23 πόντους (7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές) και 7 ασίστ ο Στίβεν Γκρέι, ενώ ”διψήφιοι” ήταν και οι Μπι Τζέι Μπέικ, Γάιος Σκορδίλης και Κώστας Γόντικας με 12, 10 και 10 αντίστοιχα. Στους 9 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ ο Ουίλ Χάτσερ.

Προσπάθησε, χωρίς όμως αποτέλεσμα ο Γκλιν Ουότσον με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 48-29, 71-48, 88-62