Πρώτη νίκη στη Handball Premier

0

Πρώτη νίκη του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας στην Handball Premier, κέρδισε τον Φαίακα Κέρκυρας με σκορ 24-21.

Ο Ιωνικός, με τη βοήθεια του κόσμου του, είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και πήρε από την αρχή διαφορά τερμάτων την οποία κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το τέλος χωρίς να αφήσει περιθώρια στον Φαίακα να αντιδράσει.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 13-9 και στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε μέχρι και τα έξι γκολ (20-14) με τον Φαίακα να επανέρχεται και να μειώνει 5 λεπτά πριν το τέλος στα τρία γκολ (22-19) με το τελικό σκορ να διαμορφωνεται σε 24-21.

Λιόλιος πρώτος σκόρερ του αγώνα με 6 γκολ, Αϊβαλιώτης 5 γκολ και Αντωνόπουλος 4, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο τερματοφύλακάς Σύγγαρης με σημαντικές επεμβάσεις σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 7-4, 8-5, 9-7, 13-9 (ημχ.), 14-10, 16-11, 20-14, 21-17, 22-19, 24-21

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ (Παπακώστας, Βαγγέλης Μαντζόπουλος): Τσακνής, Βαρής 2, Αϊβαλιώτης 5, Αργυράκης, Μπούτος Π, Αποστολίδης 3, Ζαχάρης 1, Κρητικός, Αντωνόπουλος 4, Συγγάρης, Μπούτος Ε., Μαντζόπουλος, Λιόλιος 6, Μαυροφρύδης, Τσάτσας 3, Μπουλούμπασης

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Ριγανάς): Κατσακιώρης, Τζούκας, Δούγιας 2, Βλαχόπουλος, Δέσπος 1, Κουλούρης 1, Μάτοβιτς 3, Κόντης 2, Τσαμουρίδης 3, Χερουβείμ 4, Δέλλης, Πίτος, Χάλαρης 4, Γιαννακόπουλος, Κορακιανίτης 1, Καραγκιοζίδης.