Ολυμπιακός Β' - Ψυχικό 65-71: Δεύτερη σερί ήττα για τους «ερυθρόλευκους»

Η αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού γνώρισε την τέταρτή της ήττα στο πρωτάθλημα της Α2, αυτή τη φορά από το Ψυχικό (65-71) στο βοηθητικό γήπεδο του ΣΕΦ.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα του Ολυμπιακού Β' ο οποίος το προηγούμενο Σάββατο είχε ηττηθεί από το Παγκράτι στο Μετς.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα όμως το Ψυχικό έδειχνε ότι δύσκολα θα κατέθετε τα όπλα απέναντι στους παίκτες του Τσαλδάρη. Μάλιστα, στη δεύτερη περίοδο το Ψυχικό ήταν πολύ καλύτερο και με επί μέρους σκορ 22-8 κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενο με δέκα πόντους (30-40).

Ο Ολυμπιακός έδειξε μια μικρή αντίδραση στην τρίτη περίοδο όταν και ήταν καλύτερος από τους φιλοξενούμενους, μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους (51-56) όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο το Ψυχικό ήταν ψύχραιμο και τελικά έφτασε στη νίκη.

Με αυτή την ήττα ο Ολυμπιακός έπεσε στη 12 θέση της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 30-40, 51-56, 65-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β' (Τσαλδάρης): Νικολαΐδης 3 (1), Πετρόπουλος 14 (5/9 βολές, 3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νοέας 3 (6 ριμπάουντ), Κολοβέρος 5 (1), Καμπούρης, Τζόλος 13 (3/6 βολές, 2/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αρσενόπουλος 5 (1/5 τρίποντα), Χρηστίδης 6 (4/7 βολές, 1/3 δίποντα), Μελισσαράτος 11 (5/10 βολές, 3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νίκου 5 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Γκαβασιάδης 1, Παναγιωταράς 4, Κοντούδης 4, Παπανικολάου 11 (3/9 σουτ, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Μιλεντίγεβιτς 21 (1/6 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Θεοδώρου 3, Μαστόρος 10 (5/9 δίποντα), Τσουργιάννης, Ρουμελιώτης, Αλμέιδα 17 (4/4 βολές, 2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ)