Τι κάνει ο ΠΑΟΚ με την Ξάνθη την εποχή Σαββίδη

Ο ΠΑΟΚ άφησε δυο βαθμούς (1-1) στα Πηγάδια στον αγώνα της Κυριακής κόντρα στην Ξάνθη και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ άφησε δυο βαθμούς στα Πηγάδια στον αγώνα της Κυριακής κόντρα στην Ξάνθη (1-1) και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Οι Θεσσαλονικείς για πρώτη φορά τα τελευταία τρία χρόνια στις αναμετρήσεις με την Ξάνθη δεν κερδίζουν, είτε εντός είτε εκτός έδρας.

Πάμε τώρα να δούμε αναλυτικά τι έχει κάνει ο ΠΑΟΚ στα ματς με την Ξάνθη, την εποχή Ιβάν Σαββίδη. Από τη σεζόν 2012-13 και μετά, καθώς ο Σαββίδης ανέλαβε την ΠΑΕ τον Αύγουστο του 2012.

2012-13

Ξάνθη - ΠΑΟΚ 0-3: Ο ΠΑΟΚ πέρασε άνετα από τα Πηγάδια με γκολ των Αθανασιάδη, Ρομπέρ και Λάζαρ

ΠΑΟΚ - Ξάνθη 0-1: Ο Ονουάτσι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σκοράρει και χαρίζει τη νίκη στην Ξάνθη, κόντρα στον ΠΑΟΚ του Γιώργου Δώνη τότε, με την ομάδα να αποδοκιμάζεται έντονα.

2013-14

ΠΑΟΚ - Ξάνθη 3-0: Ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα την Ξάνθη και κερδίζει εύκολα 3-0 χάρη σε γκολ που πέτυχαν οι Βίτορ, Λούκας και Αθανασιάδης.

Ξάνθη - ΠΑΟΚ 1-2: Έσπασαν καρδιές στα Πηγάδια με την Ξάνθη να ανοίγει το σκορ με τον Μάνταλο αλλά να χάνει τη νίκη και το βαθμό στα τελευταία λεπτά! Ο Κατσουράνης ισοφάρισε και στις καθυστερήσεις ο Λίνο διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

2014-15

Ξάνθη - ΠΑΟΚ 4-2: Γκολ και θέαμα στα Πηγάδια με την Ξάνθη να παίρνει μια σπουδαία νίκη. Άνοιξε το σκορ 6' με τον Καπετάνο για να ισοφαρίσει ο Κλάους (37’). Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα εκ νέου στο 47' με τον Λουσέρο. Στο 77' ο Κλέιτον έκανε το 3-1, για να μειώσει στο 82' ο Μακ. Ο Καπετάνος στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΠΑΟΚ – Ξάνθη 2-1: Στην...άδεια Τούμπα, καθώς με το ζόρι ο κόσμος έφτανε τις 5.000, ο ΠΑΟΚ κέρδισε 2-1. Ο Δημήτρης Παπαδόπουλος άνοιξε το σκορ και ο ίδιος πέτυχε και το 2-0. Ο Κλέιτον είχε μειώσει σε 2-1.

2015-16

ΠΑΟΚ - Ξάνθη 0-0: Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα με την Ξάνθη να βάζει δύσκολα στον ΠΑΟΚ που δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη (0-0).

Ξάνθη - ΠΑΟΚ 1-1: Στο 31' ο Μυστακίδης με κεφαλιά έγραψε το 0-1, αλλά η Ξάνθη στο 91' και με κεφαλιά του Σολτάνι πήρε το βαθμό (1-1).

2016-17

ΠΑΟΚ - Ξάνθη 0-0: Δεύτερη σερί «λευκή» ισοπαλία στην Τούμπα για τον ΠΑΟΚ με αντίπαλο την Ξάνθη που είχε τότε στον πάγκο της τον Ρασβάν Λουτσέσκου.

Ξάνθη - ΠΑΟΚ 0-0: Ισοπαλία χωρίς σκορ και στα Πηγάδια. Μετά το ματς της Τούμπας και στην πόλη της Θράκης, η Ξάνθη παίρνει το βαθμό.

2017-2018

Ξάνθη - ΠΑΟΚ 0-3: Δεν δυσκολεύτηκε σε αυτό το ματς ο ΠΑΟΚ. Προηγήθηκε με αυτογκόλ του Ντε Λούκας, ο Μακ έκανε το 0-2 και ο Κρέσπο διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

ΠΑΟΚ - Ξάνθη 2-1: Στην άδεια λόγω τιμωρίας Τούμπα, η Ξάνθη προηγήθηκε με τον Γέντρισεκ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 68' με τον Μπίσεσβαρ, για να πάρει τη νίκη στο 85' με τον Κουλούρη.

2018-2019

ΠΑΟΚ – Ξάνθη 2-0: Με γκολ των Πρίγιοβιτς και Μαουρίσιο, ο ΠΑΟΚ παίρνει το τρίποντο.

Ξάνθη - ΠΑΟΚ 1-2: Για την 26η αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ πήρε το τρίποντο επικρατώντας της Ξάνθης με 1-2 σε έναν αγώνα όπου οι φίλοι της Ξάνθης έμειναν εκτός γηπέδου για να μπουν στα Πηγάδια οι εκδρομείς οπαδοί του ΠΑΟΚ. Το σκορ άνοιξε στο 33΄ο Ολιβέιρα με εκτέλεση φάουλ, για να κάνει το 0-2 στο 68' ο Ενρίκε. Για του γηπεδούχους μείωσε στο 85' ο Αλμέιδα.

2019-20

ΠΑΟΚ – Ξάνθη 2-0: Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε τη νίκη ο ΠΑΟΚ φέτος στην έδρα του με αντίπαλο την Ξάνθη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, σκόραραν οι Μπίσεσβαρ, Κρέσπο, σε έναν αγώνα όπου η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο.

ΞΑΝΘΗ – ΠΑΟΚ 1-1: Μετά την ήττα στο ντέρμπι από τον Ολυμπιακό μέσα στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 1-1 στην Ξάνθη. Ο Άκπομ άνοιξε το σκορ αλλά ο Λισγάρας ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο ΠΑΟΚ λοιπόν μετά τις σερί ισοπαλίες την εποχή που στην Ξάνθη ήταν ο Ραζβάν Λουτσέσκου, μετρούσε πέντε συνεχόμενες νίκες ανεξαρτήτου έδρας, για να έρθει το 1-1 της Κυριακής (1/3) να βάλει «φρένο» στα διαδοχικά νικηφόρα αποτελέσματα των «ασπρόμαυρων» στις αναμετρήσεις με τους ακρίτες.