Ο Μαραθώνιος της Λάρνακας κορυφαίος στην Κύπρο

Στο γκρουπ των πιο δημοφιλών Διεθνών Μαραθωνίων μπήκε για τα καλά ο Μαραθώνιος της Λάρνακας!

Μόλις στην 3η διεξαγωγή του, οι συμμετοχές, τα ρεκόρ, η άρτια οργάνωση και φυσικά η γιορτινή ατμόσφαιρα δικαίωσαν όσους θεωρούν ότι πρόκειται πλέον για τον καλύτερο Μαραθώνιο στο νησί της Αφροδίτης!

Πάνω 9.000 δρομείς αγωνίστηκαν στη μεγάλη δρομική «γιορτή» της Κύπρου ενώ οι δρόμοι της Λάρνακας γέμισαν από μικρούς και μεγάλους που παρακολούθησαν τον αγώνα.

Ειδικά ο παραλιακός δρόμος στις Φοινικούδες όπου δόθηκε η εκκίνηση και τερμάτισαν οι δρομείς, πλημμύρισε από ντόπιους αλλά και επισκέπτες από δεκάδες χώρες του εξωτερικού.

Στον αγώνα σημειώθηκαν ρεκόρ συμμετοχών και επιδόσεων με αθλητές από το Λίβανο κυρίως να ξεχωρίζουν.

Ο Λιβανέζος Tony Hanna έκοψε πρώτος την κορδέλα του τερματισμού στην απόσταση των 42,195 μέτρων με επίδοση 2:34:43 πετυχαίνοντας ρεκόρ διαδρομής από 2:39:28. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Γεωργιανός Levan Chockeli με 2:45:35 και τρίτος ο Ρώσος Aleksei Kurlov με 3:02:02.

Λιβανέζα με ρεκόρ διαδρομής ήταν και η νικήτρια του αγώνα. Πρόκειται για την Nadine Kalout με επίδοση 3:14:24 από 3:16:09 που ήταν μέχρι χθες η καλύτερη επίδοση στις γυναίκες. Δεύτερη τερμάτισε η συμπατριώτισσά της Nada El Jisser με 3:19:40 και τρίτη η Πολωνέζα Kamila Perucka με 3:23:54.

Και στον ημιμαράθωνιο κέρδισε δρομέας από το Λίβανο με ρεκόρ διαδρομής. Ο Nader Jaber κέρδισε με επίδοση 1:10:56 από 1:11:29 που ήταν μέχρι χθες η καλύτερη επίδοση ανδρών στην απόσταση. Δεύτερος τερμάτισε ο Λευκορώσος Dimitry Hramatoutsi με 1:11:47 και τρίτος ο Ρώσος Aleksey Kalistrata με 1:12:27.

Στις γυναίκες κέρδισε η Claudia Necula από τη Ρουμανία με χρόνο 1:27:45 και στο βάθρο ανέβηκαν επίσης η Νοτιοαφρικανή Tanya Fox με 1:29:49 και η Κύπρια Όλγα Κυπρή με 1:30:50.

Στα 10 χλμ τον αγώνα στους άντρες κέρδισε ο Μαροκινός Soulaimane Aajaj με επίδοση 34:40 και στις γυναίκες η Λιβανέζα Joan Makary με χρόνο 38:40.

Στα 5 χλμ κέρδισαν τον αγώνα και στους άντρες και στις γυναίκες Έλληνες δρομείς. Ο Γιώργος Μίνος με 14:21 και η Ζωή Ανδρικοπούλου με 17:20 ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Όπως κάθε χρόνο το πιο θερμό χειροκρότημα απέσπασαν τα παιδιά που αγωνίστηκαν στην απόσταση του 1 χλμ στον 3ο Radisson Blu Διεθνή Μαραθώνιο της Λάρνακας

Πλέον ο χρόνος για το σπουδαιότερο δρομικό γεγονός της Κύπρου μετρά αντίστροφα μέχρι τις 15 Νοεμβρίου 2020 όταν θα διεξαχθεί ο 4ος Radisson Blu Larnaka Marathon.