Ντουντούκα
Θρύλε των γηπέδων, Ολυμπιακέ!

Με «όπλο» την άμυνα πέρασε από τη Λευκάδα

Σάββατο, 16 Μαρτίου 2019 - 17:48

Μια ακόμα νίκη για τα κορίτσια του Ολυμπιακού το απόγευμα του Σαββάτου. Οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν νικηφόρα από την Λευκάδα, νικώντας 64-45 την τοπική Νίκη και συνέχισαν την νικηφόρα πορεία τους στην Α1 Γυναικών. Με εξαιρετική άμυνα, έδειξαν απόλυτα έτοιμες για τον πρώτο στόχο της χρονιάς. Το άλλο Σαββατοκύριακο διεξάγεται το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας στα Χανιά και ο στόχος είναι η κατάκτηση του πρώτου τίτλου της σεζόν.

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο όπου οι «ερυθρόλευκες» δεν ήταν καλές αμυντικά και δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, στη δεύτερη περίοδο επέβαλαν το ρυθμό τους. Ξεκίνησαν νωθρά, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-2, αλλά αντέδρασαν και με την Τίκβιτς να δίνει λύσεις μέσα στη ρακέτα, επέστρεψαν στο ματς. Ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες, καμιά δεν ξέφυγε πάνω από δύο πόντους, το δεκάλεπτο έκλεισε με 16-16. Στο δεύτερο, όμως, η άμυνα που έπαιξε η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη «τσάκισε» τον αντίπαλό τους. Δέχθηκαν μόλις 4 πόντους και με σερί 12-0, το 20-21 υπέρ τους έγινε 20-33 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο και τις Τίκβιτς-Τζόνσον να δίνουν λύσεις στην επίθεση.

Η άμυνα ήταν το σημείο αναφοράς και στην τρίτη περίοδο. Η Νίκη Λευκάδας κατάφερε να σημειώσει 9 πόντους, αλλά οι «ερυθρόλευκες» είχαν καθαρό μυαλό, πιο σωστές επιλογές και βρέθηκαν ξανά σε θέση ισχύος, με τη διαφορά να μεγαλώνει κι άλλο. Με το τρίποντο από τη Σταμάτη ξεπέρασε τους 20 για πρώτη φορά (47-26), για να κλείσει η περίοδος με +18 (29-47).

Στην τελευταία περίοδο ο Παντελάκης έδωσε χρόνο συμμετοχές σε περισσότερες αθλήτριές του, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Νίκη για να μειώσει στους 15 (38-53), με το τρίποντο της Μπαλτά, 5:39 για το φινάλε. Η διαφορά ανέβηκε πάλι στο +20 (58-38) με το υπόλοιπο ματς να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα και τη Σωτηρίου, με τρίποντο, να διαμορφώνει το τελικό 45-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 20-33, 29-47, 45-64.

Νίκη Λευκάδας (Ν. Δουβίτσας): Αικ. Τσινέκε, Ελ. Τσινέκε 1, Συρρά, Παπαμιχαήλ 4 (7ρ.), Τζόνσον-Γουόκερ 18(7ρ., 3κοψ.), Μπαλτά 8(2τρ.), Αρώνη, Πολίτη, Σμιθ 6(6ρ.), Νάιτ 8(7ρ.), Κοντογιώργου, Μαρίνη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Παντελάκης): Τόμας 9(7ρ.,3ασ.,2κλ.), Σταμάτη 9(3/4τρ.), Αυτζή 3(1/1τρ.), Σπυριδοπούλου, Παυλοπούλου 3(5ασ.), Νικολοπούλου 7, Σωτηρίου 8(4ρ.), Τίκβιτς 10(17ρ.,4κλ.), Λίτσι, Τζόνσον 12(5ρ.,2κλ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 3.

«Πειστική νίκη, όπως θέλαμε»

Ο Γιώργος Παντελάκης έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από τη νίκη της γυναικείας ομάδας μπάσκετ του Ολυμπιακού κόντρα στη Νίκη Λευκάδας. Τι δήλωσε η Ιβάνα Τίκβιτς.