Ντουντούκα
Θρύλε των γηπέδων, Ολυμπιακέ!

Και τώρα κοιτάζει τη Μονπελιέ

Τετάρτη, 18 Σεπτεμβρίου 2019 - 00:06

Μία ακόμα νίκη πήρε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού, η οποία ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας της.

Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας, επικράτησαν στο Μοσχάτο της Ελευθερίας με 62-55 και έδειξαν πανέτοιμες για την αναμέτρηση κόντρα στην Μονπελιέ στη Χαλκίδα που έρχεται στις 25 Σεπτεμβρίου.

Ο Γιώργος Παντελάκης δοκίμασε πρόσωπα και σχήματα και μοίρασε το χρόνο σε όλες τις αθλήτριές του.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Σωτηρίου και Γκρέιβς. Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά στο Μοσχάτο και με διποντο της Σωτηρίου προηγήθηκαν με εννιά πόντους (5-14). Η Ελευθερία πίεσε και βρήκε λύσεις και μείωσε με το δεκάλεπτο να κλείνει στους τρεις πόντους υπέρ του Θρύλου (15-18).

Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στην δεύτερη περίοδο, η Γέμελος ευστόχησε στις επόμενες επιθέσεις του Ολυμπιακού, με τις γηπεδούχες να πλησιάζουν στο έναν πόντο (27-28). Οι "ερυθρόλευκες" έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα (34-37) με τον Παντελάκη να χρησιμοποιεί διαρκώς νέα πράγματα ενόψει BLMA.

Λίγο μετά την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Μοσχάτου ισοφάρισε (39-39), αλλά με σερί πόντους της Γκρέιβς ο Ολυμπιακός ξέφυγε με έξι (43-49). Η περίοδος τελείωσε με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 48-51 και τις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο.

Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 7-0 σερί για το 51-58 με 5 λεπτά για το τέλος, η Ελευθερία δεν μπόρεσε να ακολουθήσει με το ματς να τελειώνει στο +7 για την ομάδα του Γιώργου Παντελάκη.

Στην φιλική αναμέτρηση με την Ελευθερία Μοσχάτου δεν αγωνίστηκαν οι Πηνελόπη Παυλοπούλου και Άννα Σπυριδοπούλου.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-37, 48-51, 55-62

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Γέμελος 8 (2), Γιουρτσένκοβα 7, Γκρέιβς 17, Σταμολάμπρου 2, Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 10 (2), Τόμας 12 (2), Αυτζή 2, Σταμάτη 2, Κοσμά, Λούκα