Χολαργός - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 64-81

bet365

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν δυσκολεύτηκε να φύγει νικητής από τον Χολαργό (81-64) και αυτό χάρη στην απόλυτη κυριαρχία του στα ριμπάουντ. Καλύτεροι οι Τόμας, Παπαγιάννης και Λάνγκφορντ.

Μια ομάδα που στηρίζει το μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού της στον ρυθμό, είναι λογικό και επόμενο να... βγει από τα νερά της και να αποπροσανατολιστεί. Στην αναμέτρηση του Χολαργού ήταν ξεκάθαρη η αγωνιστική απραξία των παικτών του Παναθηναϊκού τις 10 τελευταίες ημέρες και δη από τις 24 Απριλίου και το 3ο ματς των playoffs της EuroLeague απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Παρόλα αυτά δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από τον Χολαργό. Το τελικό 81-64 αποτυπώνει εμμέσως πλην σαφώς την ανωτερότητα των «πρασίνων» στο κλειστό «Αντώνης Τρίτσης» όπου το κύριο χαρακτηριστικό ήταν η κυριαρχία τους στους αιθέρες. Όχι ότι ο Χολαργός δεν έβαλε δύσκολα. Υπήρξαν στιγμές στο ματς όπου οι παίκτες του Πιτίνο τα είχαν βρει σκούρα από τη «ζώνη» του Λυκογιάννη και αυτό φάνηκε από τα 14 συνεχόμενα άστοχα τρίποντα από 10' έως και ένα λεπτό πριν από το τέλος της 3ης περιόδου.

Παρόλα αυτά δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει σε μια ακόμα νίκη μία αγωνιστική πριν από το τέλος της regular season στην Basket League. Ο Ντεσόν Τόμας ήταν και πάλι ο καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού (17π., 6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη σε 25') ενώ πολύ καλή ήταν και η παρουσία των Παπαγιάννη (10π., 7ριμπ., 2ασ.) και Λάνγκφορντ.

Το ματς

Με τον Ντεσόν Τόμας να επιβεβαιώνει ότι πρόκειται για τον πιο σταθερό παίκτη του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, οι «πράσινοι» άρχισαν να ελέγχουν από νωρίς το ματς και να προηγούνται με 17-6 στο πεντάλεπτο. Η καλή άμυνα ήταν το κυρίαρχο στοιχείο για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, με την ομάδα του Χολαργού να ήταν αρκετά άστοχη σε αυτό το διάστημα. Στη συνέχεια ισορρόπησε το ματς και δεν άφησε το «τριφύλλι» να «ανοίξει» περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (17-26).

Μάλιστα με κάποια ξεσπάσματα του Αγκπελέσε οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 24-30 χωρίς ωστόσο να υπάρχει και η ανάλογη συνέχεια. Η επιστροφή των Καλάθη (7π., 5ασ.), Παπαγιάννη (6π.) και Τόμας (12π., 4/5δίπ., 1/1τρ., 3ριμπ.) ήταν εκείνη που δεν άφησε τον Χολαργό να φανεί περισσότερο απειλητικός, με το σκορ να φτάνει στο στο +13 (30-43) με τη λήξη του ημιχρόνου. Και αυτό χάρη στους 11/15 αιφνιδιασμούς του Παναθηναϊκού (4/15 είχε ο Χολαργός!), τα 11 περισσότερα ριμπάουντ (26-15 εκ των οποίων τα 11 επιθετικά!!!) και το απόλυτο 100% από τη γραμμή των βολών (10/10).

Εξίσου... συντηρητικό και χωρίς ρυθμό ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο όπου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και στο +16 (38-54) για λογαριασμό του Παναθηναϊκού. Μπορεί οι «πράσινοι» να είχαν κυριαρχήσει στα ριμπάουντ αλλά η αστοχία στα τρίποντα ύστερα από τη «ζώνη» του Λυκογιάννη κρατούσαν τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός είχε 3/6 τρίποντα ενώ μέχρι το 29' αστόχησε σε 14 συνεχόμενα (!) μέχρι να βρει στόχο ο Κιθ Λάνγκφορντ (4/21 στο 30').

Από τη στιγμή που ο Χολαργός είδε ότι δεν μπορεί να ανταποκριθεί περισσότερο στις απαιτήσεις του -εκ των πραγμάτων- δύσκολου αγώνα, ο Παναθηναϊκός έστειλε τον δείκτη του σκορ και στο +22 (57-79) δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός τελείωσε το ματς με 11 περισσότερα ριμπάουντ (48-37) έχοντας μαζέψει 17 επιθετικά!! Ουσιαστικά ήταν και το κομμάτι που τον οδήγησε στην εύκολη επικράτηση, σε συνδυασμό και με τις 10 χαμένες βολές των γηπεδούχων. Αξιοσημείωτο και το 85% στις βολές του «τριφυλλιού» με 18/21!

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντεσόν Τόμας ήταν η «σταθερή» αξία των «πρασίνων» έχοντας 17 πόντους με 6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 3 λάθη σε λιγότερο από 26 λεπτά συμμετοχής.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Πολύ άστοχος ο Τορλίν Φιτζπάτρικ, ο οποίος είχε μόλις 4 πόντους με 1/7 σουτ εντός παιδιάς και 4 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το επιμέρους 13-6 του Παναθηναϊκού από το 16' έως και το τέλος του ημιχρόνου. Ήταν η στιγμή που ο Χολαργός είχε μειώσει σε 24-30 αλλά οι «πράσινοι» απάντησαν αμέσως και πήγαν στα αποδυτήρια με «μαξιλαράκι» ασφαλείας 13 πόντων.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Αρκετά ουσιαστικός ο Γιώργος Παπαγιάννης με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ βοήθησαν στο διάστημα που αγωνίστηκαν και οι Λάνγκφορντ, Αντετοκούνμπο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κλέψιμο του Νικ Καλάθη και η εντυπωσιακή alley oop ασίστ από το... κέντρο του γηπέδου στον Γιώργο Παπαγιάννη, ο οποίος τελείωσε τη φάση με φοβερό κάρφωμα.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός τα τρίποντα και το 25% με 7/27 έξω από τα 6.75 μέτρα. Μάλιστα είχε 4/21 μέχρι το 30' και 3/6 στην τελευταία περίοδο. Ο Χολαργός τα 17 επιθετικά ριμπάουντ των «πρασίνων» και τις δικές του χαμένες βολές (11/21).

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 30-43, 46-60, 64-81