Ηττήθηκε στην έδρα του από την Καβάλα

Την πρώτη του ήττα γνώρισε ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων ο οποίος ηττήθηκε με σκορ 52 – 82 από την ομάδα της Καβάλας και γνώρισε έτσι είχε την πρώτη του απώλεια μετά από πέντε αγώνες. Με ρεκόρ τέσσερις νίκες και μια ήττα οι παίκτες του κ. Γιασάρη βρίσκονται με 9 βαθμούς στην 2η θέση σε ισοβαθμία.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν από νωρίς το προβάδισμα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο όντας στους 9 πόντους μπροστά (11 – 20). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου μείωσαν την διαφορά ενώ η λήξη του ημιχρόνου βρήκε την Καβάλα μπροστά με έξι πόντους (30 – 36).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν “εφιαλτικό” για τους Φαρσαλινούς καθώς σχεδόν στα μισά του οι Φαρσαλινοί είχαν πετύχει μόλις 2 πόντους έναντι 18 της Καβάλας, με την 3η περίοδο να κλείνει στο +25 (37-62). Η τέταρτη και τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για την αναμέτρηση. Ενώ οι διαιτητές της αναμέτρησης εξάντλησαν την αυστηρότητα τους στο 34′ του αγώνα όταν αρχικά υπέδειξαν επιθετικό φάουλ στον Δέσπο με αποτέλεσμα να συμπληρώσει τα πέντε φάουλ και να αποβληθεί ενώ στην συγκεκριμένη φάση αποβλήθηκε και ο προπονητής του Γυμναστικού Γρηγόρης Γιασάρης από τον πάγκο. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά με τους φιλοξενούμενους να «σπάνε» την έδρα και το αήττητο του Γ.Σ. Φαρσάλων.

Δεκάλεπτα: 11-20, 30-36, 37-62, 52-82.

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Βασιλόπουλος-Αγραφιώτης Γρ. (Τσιργούλας)

Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασάρης-Ρίζος): Στάνκοβιτς , Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 13(1), Τσούμας Σ. 8(1), Βρεττάς 5(1), Πεταλωτής 8(1),  Μουλάς 2, Δέσπος 7(1), Τσούκας 9(1).

Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης 29 (8), Παντόπουλος, Μπανάσας 2, Λαμπρόπουλος 15 (3) Σαββίδης, Ζώτος, Αδαμόπουλος 10, Αμπαράς 10 (1), Πιεβάλιτσα 3 (1), Φλιάτης 10, Νταλός 3, Τεπετίδης 10.