Ήττα για τον Γ.Σ. Φαρσάλων

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με σκορ 64-67 στο Κλειστό Γυμναστήριο των Φαρσάλων, από την ομάδα του Α.Ο. Πολύγυρου, στο πλαίσιο των αγωνιστικών υποχρεώσεων, για τη 19η αγωνιστική της Β´ Εθνικής ανδρών. Οι Φαρσαλινοί μετρούν δέκα νίκες και εννέα ήττες στο πρωτάθλημα και είναι μαζί με τους Μαχητές Πειραματικού Πεύκων στην 7η θέση.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στην πρώτη περίοδο, με το πρώτο δεκάλεπτο να προηγείται η ομάδα του Πολύγυρου με έναν (19-20). Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν άστοχα όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν προς το τέλος του ημιχρόνου εύστοχες προσπάθειες και με επιμέρους σκορ 7-17 πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 11 πόντους (26-37)

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γρηγόρη Γιασάρη προσπάθησαν να αντιδράσουν και τα κατάφεραν, κατεβάζοντας την διαφορά στους τρεις πόντους στην λήξη της 3ης περιόδου (43-46).

Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο, η ομάδα του Πολύγυρου βρήκε λύσεις από το τρίποντο ανεβάζοντας ξανά την διαφορά στους δέκα πόντους στα μισά της περιόδου. Ο Γυμναστικός αντέδρασε και έφερε, τον αγώνα στα τελευταία 24 δευτερόλεπτα στους δυο πόντους (63-65). Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν πιο τυχεροί και τελικά απέδρασαν με το διπλό από τα Φάρσαλα με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64-67.

Δεκάλεπτα: 19-20, 26-37, 43-46, 64-67.

Διαιτητές: Τζαφλέρης – Κοντογιαννης – Μπουγλός

Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασάρης): Αλεξανδρής, Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 16(3), Τσούμας 10(1), Βρεττάς 7, Πεταλωτής 12, Ζαχαρής , Μουλάς 2, Παπαδόπουλος , Δέσπος 15, Τσούκας 2.

Πολύγυρος (Τσουρμάς): Αμπατζίδης 4, Πιπιλιάρης 15, Ντισλής 3(1), Δεληγκάρης, Βλάχος 18(4), Παπαθανασίου 2, Νικολόπουλος 2, Νούκαρης 8(2), Στόικος, Αμουτζάς, Αλεξιάδης 7(1), Γραβάνης 8.