Την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α’ Ανδρών ΕΚΑΣΚΕΜ σηματοδότησε το Σάββατο 19 Οκτωβρίου με τον ΑΟΚ Βέροιας να επικρατεί 66-52 των Πανθήρων εκτος έδρας, τον νεοφώτιστο στην κατηγορία Άθλο Αλεξάνδρειας να παίρνει τη νίκη με 76-49 επί του Βαφύρα στο κλειστό του Δίου, ενω Ζαφειράκης και ΓΑΣ “Αλεξάνδρεια” γνώρισαν την ήττα εντός έδρας από ΑΓΕ Πιερίας και Ικάρους Γιαννιτσών με 56-70 και 61-74 αντίστοιχα.
Οι λεπτομέρειες των αγώνων:
Πάνθηρες - ΑΟΚ Βέροιας 52-66
Δεκάλεπτα: 16-12, 23-31, 37-53, 52-66
Διαιτητές: Ντόγκας - Γιανκίδης
ΑΟΚ Βέροιας (Τριχοπουλος): Ουσουλτζόγλου 17(2) Καραθανάσης 6, Γκίτκος 4, Αβραμίδης 7(1) Ιωαννίδης 6, Τριχόπουλος 6 (1) Χαραλαμπίδης 13, Κασαμπαλής 7, Χρήστου.
Βαφύρας - Άθλος Αλεξάνδρειας 49-76
Δεκάλεπτα: 7-17, 20-36, 36-63
Διαιτητές: Χατζηχαρίδης - Μελανίδης
ΑΘΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ (Αγγελής): Αγγελής, Τακουτής 5 (1), Σιτσάνης 9, Ντόμτσης 11 (1), Παύλου 5, Γιαμπατζίδης 10, Χαριτόπουλος 8, Τσαρούχας 22 (6), Χατζηλεμονιάς 1, Μηντζαρίδης 5, Ντάβλης, Μούτσα
Ζαφειράκης Ν. - ΑΓΕ Πιερίας 56-70
Δεκάλεπτα: 19-17, 33-38, 42-58, 56-70
Διαιτητές: Ελευθεριάδης - Παπαγεωργίου
ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Τούφας): Βάγκαντ 6, Μώκας 2, Μουρατίδης 7 (1), Ζιάννης 2, Βαδόλας, Νικολαϊδης 2, Τούφας 10, Σκουλαριώτης 10, Σιδηρόπουλος 2, Δίντσης 2, Ζέφυρος 4, Πράπας 9.
ΓΑΣ “Αλεξάνδρεια” - Ικαροι Γιαν. 61-74
Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Τοπαλίδης.
Δεκάλεπτα: 14-14, 27-28, 41-55, 61-74.
ΓΑΣ “Αλεξάνδρεια” (Τσάτσας): Σταυρόπουλος, Κυριακού 10 (2), Οικονομόπουλος 5, Πουαρίδης, Νταμτσιόπουλος, Γιοβανόπουλος Δ., Παντοφλίδης 16 (3), Παπαγερίδης 13 (2), Καρκάρας 17, Πρόιος, Γιοβανόπουλος Φ., Αλμπάνης.
Αποτελέσματα
ΑΕ Βατ./Σάρισα – Αιγινιακός...........71-60
Πάνθηρες – ΑΟΚ Βέροιας...............52-66
ΓΑΣ “Αλεξάνδρεια” – Ίκαροι Γιαν...61-74
Βαφύρας– Άθλος Αλεξ/δρειας.........49-76
Ζαφειράκης Ν. – ΑΓΕ Πιερίας.........56-70
Πιερικός – ΚουΠα Κιλκίς..................76-78
Βαθμολογία (σε 1 αγώνα)
1. Άθλος Αλεξάνδρειας 2
2. ΑΓΕ Πιερίας 2
3. ΑΟΚ Βέροιας 2
4. Ίκαροι Γιαννιτσών Rolloplast 2
4. ΑΕ Βατ/Σάρισα 2
5. ΚουΠα Κιλκις 2
6. Πιερικός Αρχέλαος 1
7. Αιγινιακός 1
8. ΓΑΣ “Αλεξάνδρεια” 1
9. Ζαφειράκης Νάουσας 1
10. Πάνθηρες 1
11. Βαφύρας Δίου 1
Η επόμενη αγωνιστική
(2η) Σάββατο 26/10
Ίκαροι Γιαννιτσών – ΑΕ Βατανιακού/Σαρ.
Άθλος Αλεξάνδρειας – Πάνθηρες
ΓΕ Πιερίας – Βαφύρας
Αιγινιακός – Ζαφειράκης Νάουσας
ΚουΠα Κιλκίς – ΓΑΣ “Αλεξάνδρεια”
ΑΟΚ Βέροιας – Πιερικός