Παρασκευή 19 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός

Οι Ερυθρόλευκες χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα επικράτησαν με 3-0 σετ της Κορίνθου και επέστρεψαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στην κορυφή της βαθμολογίας και μάλιστα με εμφατικό τρόπο επέστρεψε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκες συνέχισαν τις εξαιρετικές εμφανίσεις και χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα επικράτησαν εντός έδρας της Κορίνθου με 3-0 σετ, για την εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας μετέτρεψαν τον αγώνα με την Κόρινθο σε παράσταση για ένα ρόλο και όπως δείχνει το σκορ έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση. Στο πρώτο σετ η ομάδα του Κοβάτσεβιτς ήταν καταιγιστική και προηγήθηκε με 17-0! Σε εκείνο το σημείο η Κόρινθος πήρε τον πρώτο της πόντο, αλλά πλέον ήταν πολύ αργά. Οι Ερυθρόλευκες με 25-7 έκαναν το 1-0 στα σετ και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενες παρουσιάστηκαν πιο ανταγωνιστικές και προηγήθηκαν με 14-12, αλλά ο Ολυμπιακός στη συνέχεια πάτησε… γκάζι και εξαφανίστηκε! Οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς μετέτρεψαν γρήγορα το 12-14 σε 20-15 και με 25-21 έκαναν το 2-0 στα σετ. Οι πρωταθλήτριες κυριάρχησαν απόλυτα και στο τρίτο σετ και με 25-10 έκαναν το 3-0 και πέτυχαν μια ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο τρίτο σετ ο Σέρβος τεχνικός μάλιστα χρησιμοποίησε και παίκτριες που μέχρι στιγμής δεν έχουν αγωνιστεί αρκετά στη φετινή σεζόν και δοκίμασε πρόσωπα και σχήματα ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης η Βλαχάκη με 13 πόντους, ενώ από 11 είχαν Έμοντς και Χίπε. Για τις φιλοξενούμενες, η Μπίσκου τελείωσε το παιχνίδι με 8 πόντους.

Τα σετ: 3-0 (25-07, 25-21, 25-10)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Βλαχάκη 13 (12/22 επ., 1 άσσος, 57% υπ.), Έμοντς 11 (11/19 επ., 67% υπ.), Ζακχαίου 6 (6/9 επ.), Λαμπρούση 10 (4/8 επ., 6 άσσοι), Χίπε 11 (10/19 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκη (λ, 61% υπ.), Κωνσταντινίδου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Νικολογιάννη 6 (2/2 επ., 4 άσσοι).

ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Περόπουλος): Αργυρίου 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Ζιώγα 6 (5/20 επ., 1 άσσος), Μπίσκου 4 (3/20 επ., 1 μπλοκ, 83% υπ.), Μπλόους 1 (0/1 επ., 1 άσσος, 10% υπ.), Ξαγοραράκη (0/1 επ.), Παναγοπούλου 1 (0/4 επ., 1 μπλοκ) / Μαργαρίτη (λ, 29% υπ.), Βατουσιάδη (λ), Αλατζάκη, Βακάλογλου, Καραβούλη, Κοξ 2 (1/8 επ., 1 άσσος, 39% υπ.).

Sports in

Βαθμολογία UEFA: O Ολυμπιακός κρατάει το όνειρο της Ελλάδας ζωντανό

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά δίνει έξτρα βαθμούς στην Ελλάδα και κρατάει το μεγάλο όνειρο της 15ης θέσης ζωντανό.