Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
weather-icon 21o
Ασημένιο μετάλλιο ο Περικλής Ηλίας στην ποδηλασία

Την δεύτερη θέση κατέκτησε ο Περικλής Ηλίας στον τετραήμερο διεθνή αγώνα ορεινής ποδηλασίας στην Αλάνια της Τουρκίας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος ξεκίνησε την τελευταία ημέρα από την πέμπτη θέση της γενικής και με διαφορά 2 λεπτών και 36 δευτερολέπτων, κατάφερε με έξυπνη τακτική να καλύψει το χάντικαπ από τους προπορευόμενους αθλητές και να τερματίσει τελικά δεύτερος με επίδοση 5:19:44.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Ρώσος Σεργκέι Νικολάεφ με 5:17:12, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο συμπατριώτης του, Ρουσλάν Μπορένσκι, με 5:20:23. Στον ίδιο αγώνα μετείχε από ελληνικής πλευράς και ο Ηλίας Τσορτουκτσίδης που κατετάγη 14ος στη γενική.

Στο μεταξύ, η Βαρβάρα Φασόη κατέκτησε την έκτη θέση στον αγώνα αντοχής Tour of Arava RR που έγινε στην περιοχή Αράνα στο νότιο Ισραήλ. Στην 12η θέση τερμάτισε η Ηρώ Μηλάκη και στην 13η η Σοφία Λιοδάκη, ενώ το τέταρτο μέλος της ελληνο-κυπριακής ομάδας ποδηλασίας δρόμου, η πρωταθλήτρια Κύπρου, Άντρη Χριστοφόρου, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Είχε προηγηθεί ο αγώνας Scorpions Pass TT – ατομικής χρονομέτρησης, στον οποίο η Φασόη ήταν 4η, η Μηλάκη 16η και η Λιοδάκη 22η.

Sports in

Νέα ήττα για Μπακς - Συνεχίζει ασταμάτητος και… μόνος ο Αντετοκούνμπο (107-100)

Οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Πέλικανς (107-100) και πλέον πιέζονται έντονα από Νικς και Καβαλίερς για τη δεύτερη θέση στην Ανατολή.