Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
weather-icon 21o
Ολυμπιακός : Καθάρισε Ηλιούπολη σε 47 λεπτά και καπάρωσε πρωτιά

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού κέρδισε την Ηλιούπολη με 3-0 σετ και καπάρωσε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Volleyleague

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε! Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού χρειάστηκε μόλις 47 λεπτά για να κερδίσει την Ηλιούπολη και να «κλειδώσει» και τυπικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Volleyleague.

Οι Ερυθρόλευκες έκαναν «φύλλο και φτερό» την Ηλιούπολη και με 3-0 σετ (25-8, 25-10, 25-10) πέτυχαν την 20η νίκη τους σε 21 ματς στο φετινό πρωτάθλημα. Πλέον, μετά τη νίκη – εξπρές κόντρα στην Ηλιούπολη, το παιχνίδι της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής με τον ΑΟ Θήρας είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι νταμπλούχες Ελλάδας το μεθεπόμενο Σάββατο θα ταξιδέψουν στο νησί του Αιγαίου, έχοντας στο… τσεπάκι τους την πρωτιά.

Η εικόνα του αγώνα:

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-0, ενώ λίγο αργότερα έκανε το 21-6. Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να το κατακτά με 25-8 σε 15 λεπτά. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο, το οποίο οι Ερυθρόλευκες πήραν με 25-10, ενώ με το ίδιο σκορ ολοκληρώθηκε και το τρίτο σετ.

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Τζίνα Λαμπρούση που σημείωσε 17 πόντους και ακολούθησαν με 11 η Κατερίνα Ζακχαίου και με 8 η Έλενα Μιλεντίγεβιτς και η Μαρία Νομικού.

Τα σετ: 3-0 σε 0.47. 25-8 (15’), 25-10 (16’), 25-10 (16’)

Η Διακύμανση:

1ο σετ: 8-0, 16-6, 21-6, 25-8
2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-9, 25-10
3ο σετ: 8-1, 16-6, 21-8, 25-10

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Κωνσταντινίδου 4 (2/4 επ., 2 άσσοι), Νομικού 8 (6/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 17 (10/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιλεντίγεβιτς 8 (7/14 επ., 1 άσσος, 88%υπ.-38%αρ.), Βλαχάκη 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου Λ., 5 (2/2 επ., 3 άσσοι), Ζακχαίου 11 (9/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σκοτ 3 (3/3 επ.), Κονόμη –λ / Κοκκινάκη –λ

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Ελένη Μεμετζή): Φωκιανού 1 (1 μπλοκ), Κοντούδη 3 (2/13 επ.,1 άσσος, 21%υπ.-11%αρ.), Παππά 8 (8/17 επ., 43%υπ.-43%αρ.), Μαλούσαρη , Καλαϊτζάκη 3 (2/8 επ., 1 άσσος), Παπαγγελή, Παπαδοπούλου –λ (27%υπ.-13%αρ.)/ Σταυροπούλου

Η Έλενα Μιλεντίγεβιτς δήλωσε μετά το ματς: «Κάναμε μια ακόμα καλή εμφάνιση και εξασφαλίσαμε την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα της έδρας. Ήταν καλό που δοκιμάστηκαν οι υπόλοιπες παίκτριες και ξεκουράστηκαν οι ορισμένες από τις βασικές για να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε το επόμενο παιχνίδι με τον ΑΟ Θήρα. Στόχος μα είναι καλές εμφανίσεις και για να φτάσουμε στη κατάκτηση του πρωταθλήματος και του κυπέλλου. Είμαι εδώ και όποτε μου ζητηθεί και σε όποια θέση για να βοηθήσω τον Ολυμπιακό μας».

Sports in

Μπάγερν Μονάχου – Άρσεναλ 1-0: Ο Κίμιχ έστειλε τους Βαυαρούς στα ημιτελικά

Η γκολάρα του Κίμιχ ήταν αρκετή για την Μπάγερν που νίκησε με 1-0 την Άρσεναλ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.