"Χ"ωρίς νικητή, αλλά με Άχνα... κερδισμένη! (Φώτος)

Συναρπαστικό παιχνίδι στο "Στέλιος Κυριακίδης", με Πάφο και Εθνικό να συμβιβάζονται στο ισόπαλο 1-1. Κακό ποιοτικά το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να ανεβαίνουν στην επανάληψη, τον Εθνικό να... ανοίγει το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κουντόμπιακ και την Πάφο να ισοφαρίζει με τον Ράσιτς. Με δέκα ολοκλήρωσε η Παφιακή ομάδα, λόγω αποβολής του Βαλεριάνου στο φινάλε. Κερδισμένη η ομάδα της Άχνας, που πέρασε με βαθμό από μια δύσκολη έδρα και παρέμεινε ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα, φτάνοντας στους 11 βαθμούς και την 2η θέση μαζί με την Ανόρθωση (έχει ένα παιχνίδι λιγότερο).

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

- Έναρξη.

-2' Πρώτο κόρνερ στο ματς, το κερδίζει ο Βα για τους γηπεδούχους. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

-8' Χωρίς φάσεις το παιχνίδι, με την Πάφο να έχει την κατοχή.

-11' Πρώτη καλη στιγμή στο παιχνίδι, ανήκει στην Πάφο. Μετά από σέντρα και διώξιμο του Μπογκαντίνοφ, ο Βα έγινε κάτοχος της μπάλας και έκανε το πλασέ αλλά οι αμυντικοί του Εθνικού έτρεξαν πίσω, κάλυψαν την εστία και ο Κυπριανού έδιωξε σε πλάγιο.

-15' Μακρινό σουτ του Σιρόκ, αρκετά άστοχο.

-20' Συμπληρώθηκε το 20λεπτο στο ματς, μια η καλή στιγμή αυτή με τον Βα στο 11' για την Πάφο.

-23' Κοντά στο γκολ η Πάφος. Σέντρα του Βα από αριστερά, κεφαλιά του Ράσιτς, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μπογκαντίνοφ.

-25' Στο 68%-32% υπέρ της Πάφου η κατοχή.

-33' Ανέβηκε στα τελευταία λεπτά ο Εθνικός, προσπαθεί να γίνει πιο επιθετικός.

-40' Νέμετς και Ράσιτς προσπάθησαν να συνεργαστούν εντός περιοχής, αλλά καθυστέρησαν και έχασαν την μπάλα.

-45' Κόρνερ του Πάντσεον, σουτ στην κίνηση ο Πανός, η μπάλα ψηλά έξω.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-48' Κίτρινη στον Πανός για φάουλ στον Κονέ.

-54' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εθνικό. Το κέρδισε ο Κονέ απ' τον Λαφράνς μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια, αδειάζοντας τρεις παίκτες.

-55' ΓΚΟΛ για την Άχνα! Ο Κουντόμπιακ εκτέλεσε εύστοχα, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνιά του Ρούντκο ο οποίος έπεσε στα αριστερά του. 1-0 για τον Εθνικό!

-58' Κοντά και σε δεύτερο γκολ ο Εθνικός, με τον Κοστόφσκι μόνο απέναντι στον Ρούντκο να μην μπορεί να σκοράρει.

-59' Ξανά ευκαιρία για τον Εθνικό! Σέντρα του Κονέ, κεφαλιά του Μαρκόφσκι, η μπάλα λίγο έξω.

-60' Κίτρινη στον Κοστόφσκι για φάουλ στον Πανός.

-60' Αλλαγή για την Πάφο. Καμπράλ αντί Σιρόκ.

-65' Κίτρινη σε Γκλομπάρτ.

-68' Αλλαγή για την Πάφο. Λουλίνια αντί Πανός.

-69' Μακρινό δυνατό σουτ του Βαλεριάνου, δύσκολα ο Μπογκαντίνοφ.

-71' Δοκιμάζει από μακριά ο Λαφράνς, διώχνει εντυπωσιακά ο Μπογκατίνοφ.

-72 Κίτρινη στον Γουίλιαμς.

-73' Κίτρινη και στον Μαρκόφσκι.

-73' Κίτρινη στον πάγκο της Πάφου, στον τιμ μάνατζερ Σίμο Πανάρετου.

-81' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Ράσιτς! Ο Καμπράλ ελίχθηκε από αριστερά και πέρασε κάθετα στον Νέμετς, αυτός έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Ράσιτς με κεφαλιά νίκησε τον Μπογκαντίνοφ για το 1-1!

-86' Μακρινό σουτ του Λουλίνια, έξω η μπάλα.

-86' Αλλαγή για την Πάφο. Παπαγεωργίου αντί Κουντόμπιακ.

-87' Κίτρινη στον Κυπριανού.

-88' "Αγγίζει" την ανατροπή η Πάφος, σουτ του Λουλίνια εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-89' ΚΟΚΚΙΝΗ για τον Βαλεριάνο, δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον αμυντικό της Πάφου.

-90' Τετα τ τετ ο Κονέ με τον Ρούντκο, σπουδαία επέμβαση για τον γκολκίπερ της Πάφου.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-91' Κίτρινη και στον Καμπράλ.

-94' Αλλαγή για την Πάφο. Ιωάννου αντί Κυπριανού.

-Τέλος αγώνα.

ΠΑΦΟΣ: Ρούντκο, Γουίλιαμς, Σιρόκ (60'Καμπράλ), Λαφράνς, Βαλεριάνος, Μπεσάρα, Πανός (68'Λουλίνια), Ράσιτς, Βα, Πάντσεον, Νέμετς.

Στον πάγκο: Πέτρου, Αντωνίου, Λουλίνια, Κωνσταντίνου, Φυλακτού, Γκοντάρτ, Λελιούκιν, Καμπράλ.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρτ, Μιγκελίτο, Ντεϊβίσον, Λαμπάν, Κουντόμπιακ (86'Παπαγεωργίου), Μαρκφόσκι, Κοστόφσκι, Κυπριανού (94'Ιωάννου), Κονέ.

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Φοινίρης, Μ.Ηλία, Χαραλάμπους, Χριστοφή, Α.Ηλία, Παπαγεωργίου, Ιωάννου, Ι. Μαρκόφσκι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πανός, Γουίλιαμς, Καμπράλ / Κοστόφσκι, Γκλομπάρτ. Μαρκόφσκι, Κυπριανού.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Βαλεριάνος (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή
Α’ Βοηθός: Χρίστος Χρίστου