Το συγκρότημα του Νίκου Κοτσοβού επικράτησε με 2-1 του Μοσχάτου

Νίκη… ανάσα για Άνω Μερά

• Τετάρτη, 20 Νοεμβρίου, 2019 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 20 Νοε. 2019 - 17:00
  • /   Συντάκτης: Σταύρος Μαυράκης

Μία σημαντική νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Άνω Μερά μετά το 2-1 επί του Μοσχάτου στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και του 5ου ομίλου. Η ομάδα της Μυκόνου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λεσάι πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο και της δίνει νέο… αέρα για τη συνέχεια. Το συγκρότημα του Νίκου Κοτσοβού μπήκε αποφασισμένο για τη νίκη και από την αρχή μέχρι το τέλος είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ κι αν οι παίκτες του ήταν πιο ψύχραιμη στην τελική προσπάθεια τότε το σκορ θα ήταν διαφορετικό και η νίκη θα ερχόταν πιο εύκολα. Από την πλευρά του το Μοσχάτο προσπάθησε να ισορροπήσει και να ακολουθήσει σε ρυθμό τους Μυκονιάτες, όμως ο Λεσάι ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά.

Τα γκολ και οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης

17’ η πρώτη καλή στιγμή ανήκει στην Άνω Μερά, καθώς οι γηπεδούχοι έχασαν μία καλή ευκαιρία για γκολ με τον Παλαιοπάνο. Ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων βρέθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με σουτ θέλησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Γιώρα. Ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων με υπερένταση έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

19’ ο Λεσάι με πλασέ από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής ανάγκασε τον Γιώρα σε μία ακόμη δύσκολη επέμβαση.

26’ ο Αχμετάι με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ του Μοσχάτου, καθώς ο Γιώρας ήταν σε καλή μέρα και αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

27’ άουτ πέρασε το σουτ του Πασαλίδη, ο οποίος βρέθηκε δεξιά της μεγάλης περιοχής.

41’ ο Λεσάι μετά από ωραία κάθετη πάσα βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του Μοσχάτου και με ωραίο σουτ νίκησε τον Γιώρα για τον 1-0.

57’ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πασαλίδη, ο Παλιούρας έπεσε στην γωνία του και κράτησε το μηδέν για την εστία του.

58’ ο Γιώρας με υπερένταση έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ έπειτα το απευθείας φάουλ του Λεσάι.

59’ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά ο Λένγκας με κεφαλιά από την μικρή περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Γιώρα, ο οποίος ήταν  στη σωστή θέση και απέκρουε χωρίς πρόβλημα.

62’ νέα καλή στιγμή για την Άνω Μερά και πρωταγωνιστεί τον γκολκίπερ του Μοσχάτου, ο Λεσάι με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Γιώρα, ο οποίος έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα.

68’ ο Λεσάι μετά το αμυντικό λάθος των φιλοξενούμενων πήρε τη μπάλα, έφυγε στην κόντρα επίθεση και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0 για την Άνω Μερά, βάζοντας τις βάσεις για μία μεγάλη νίκη.

71’ άουτ πέρασε η κοντινή προβολή από τον Ψυχογιό με το Μοσχάτο να χάνει μία μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει το σκορ.

73’ νέα καλή στιγμή για τον Ψυχογιό ο οποίος νικήθηκε στην κεφαλιά που πήρε από τον Παλιούρα, με τον γκολκίπερ της Άνω Μεράς να διώχνει σε κόρνερ.

82’ οι γηπεδούχοι με τον Καλαμάρη θα μπορούσαν να κλειδώσουν τη νίκη, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Γιώρα.

86’ ο Πασαλίδης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

89’ ο Νιμάζης με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Άνω Μεράς μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι και η Άνω Μερά πήρε μία υπέρ πολύτιμη νίκη, καθώς με τους τρεις βαθμούς που πρόσθεσε στο ενεργητικό της, την βοήθησαν να ανέβει βαθμολογικά και να πλησιάσει την ζώνη του υποβιβασμού.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Φίτσας με βοηθούς τους κ.κ. Δόση και Παύλο

Άνω Μερά (Νίκος Κοτσοβός): Παλιούρας, Σαββίδης, Ξενάκης (96' Χατζάκος), Κωφοκώτσιος, Ντατίδης, Σαλταμάρας, Λένγκας, Αχείμαστος (70' Ζυγκερίδης), Παλαιοπάνος (81' Καλαμάρης), Λεσάι (93' Καραίνδρος), Σούλτσε

ΑΕ Μοσχάτου (Βασίλης Σπάθας): Γιώρας, Σταύρου (76' Πουλάκης), Μανιδάκης, Ντούμπερετ, Μπέρτζος, Κορνελάτος (55' Βινίσιους), Ψυχογιός, Κατίδης, Ευθυμιάδης (63' Νιζάμης), Πασαλίδης (89΄Κωτσοβός), Ζελέκου