«Μαγικές» διαδρομές και καλές επιδόσεις στους 12ους Αγώνες Βουνού Παρθένου Δάσους Παρανεστίου (ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ)

Κοσμοπλημμύρα το τριήμερο (12-14/10) στο Παρανέστι Δράμας, με περισσότερους από 700 δρομείς Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν γι’ ακόμη μία χρονιά οι 12οι Αγώνες Βουνού Παρθένου Δάσους στο Παρανέστι Δράμας (12ο Virgin Forest Trail V.T.F).Ακολουθήστε το Thes.gr στο Google News! Μοναδική θεματολογία με το κύρος του Thes.gr Δρομείς από όλες τις γωνιές της Ελλάδας αλλά και […]

Κοσμοπλημμύρα το τριήμερο (12-14/10) στο Παρανέστι Δράμας, με περισσότερους από 700 δρομείς

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν γι’ ακόμη μία χρονιά οι 12οι Αγώνες Βουνού Παρθένου Δάσους στο Παρανέστι Δράμας (12ο Virgin Forest Trail V.T.F).

Δρομείς από όλες τις γωνιές της Ελλάδας αλλά και το εξωτερικό έλαβαν μέρος στη συνάντηση του Οκτωβρίου, που πλέον έχει γίνει θεσμός, και καταχειροκροτήθηκαν από τον κόσμο που έσπευσε να δώσει το παρών στη μεγάλη γιορτή της φύσης και του αθλητισμού.

Με σύμμαχό τους τον εξαιρετικό καιρό, οι αθλητές έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για υψηλές επιδόσεις, τρέχοντας μέσα από «μαγευτικές» διαδρομές και υπέροχα τοπία. Το γεγονός αυτό από μόνο του, κάνει τη συγκεκριμένη διοργάνωση μοναδική, και δεν είναι τυχαίο πως συγκαταλέγεται στις «top» επιλογές των αθλητών αλλά και των φίλων του ορεινού τρεξίματος.

Στους αγώνες έλαβαν μέρος περισσότεροι από 700 δρομείς και 450 εθελοντές και συνοδοί. Τόσο οι εθελοντές όσοι και οι κάτοικοι της περιοχής με τη θερμή τους υποδοχή, προσπάθησαν να εξυπηρετήσουν τους πρωταγωνιστές αλλά και τους επισκέπτες με τον καλύτερο τρόπο, συμβάλλοντας γι’ ακόμη μία φορά στην επιτυχία της διοργάνωσης.

Διοργανωτής των αγώνων είναι ο Δήμος Παρανεστίου και η Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης, με την υποστήριξη του Φορέα Διαχείρισης Οροσειράς Ροδόπης και του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Παρανεστίου.

Αξίζει να αναφέρουμε πως ιδέα αυτή γεννήθηκε στην προσπάθεια ανάδειξης και προστασίας του μοναδικού περιβάλλοντος της Παρανέστιας Γης στην περιοχή του Εθνικού Πάρκου Οροσειράς Ροδόπης, μέσα από ένα ιδιαίτερα σημαντικό αθλητικό γεγονός, που θα φέρει και φέτος κοντά τα μέλη της οικογένειας του Παρθένου Δάσους, καθώς και νέα μέλη και φίλους των αγώνων.

Στο βάθρο γι’ ακόμη μία χρονιά ο Γιάννης Κουρκουρίκης
Νικητής στον αγώνα του υπερμαραθωνίου Virgin Forest Ultra Trail (V.F.U.T.) των 162 χλμ. με θετική υψομετρική διαφορά 6.889 μ. (12-14/10/2018), αναδείχθηκε γι’ ακόμη μία χρονιά, ο δρομέας των μεγάλων αποστάσεων, Γιάννης Κουρκουρίκης, ο οποίος τερμάτισε σε 22:38:22 βελτιώνοντας το χρόνο που έκανε πέρυσι (24:06:53). Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Μωυσής Φολτόπουλος με 24:14:4 ενώ τρίτος τερμάτισε ο Δημήτρης Κασίμης με 24:37:26.

Στις γυναίκες, πρώτη αναδείχθηκε η Ματίνα Πρασάκη με 36:23:21 (40η, στο σύνολο), δεύτερη η Παναγιώτα Ντόγκα με 38:57:12 (51η) και τρίτη η Μαρούσα Φίκια με 39:07:18 (52η). Στην ηλικία 50+ την πρώτη θέση πήρε ο Θανάσης Στημονιάρης με 27:42:20.

Οι υπόλοιποι νικητές
Στον αγώνα Nature Trail Race (N.T.R.) των 109.695 μ., με θετική υψομετρική διαφορά 4.675 μ. (13-14/10/2018), νικητής αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Νούλας με 11:53:32, τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Θεοχάρης Λεζπουρίδης με 13:01:51 και την τρίτη ο Davies Owen με 13:01:46.

Στις γυναίκες, πρώτη ήταν η Δέσποινα Γαβριηλίδου (8η στη γενική κατάταξη) με 16:00:31, δεύτερη η Στυλιανή Λεονιδάκη (21η στο σύνολο), με 19:00:03 και τρίτη η Ηρα Βίνου με 20:21:40 (28η).

Στο Παρανέστιο Μονοπάτι/ Paranesti Path (P.P.) των 46.297 μ. με θετική υψομετρική διαφορά 1.930 μ. (13/10/2018), την πρώτη θέση κατέκτησε ο Θωμάς Παρτσάνης με 04:21:06. Δεύτερος ήταν ο Αγγελος Αμαντίδης με 04:26:29 και τρίτος ο Μανώλης Μηλιαράκης με 04:56:38.

Στις γυναίκες, πρώτη αναδείχθηκε η Μαρία Γιάντσου με 05:57:17 (21η), δεύτερη η Μαρία Μπουγιουκλή με 05:59:34 (24η) και τρίτη η Μαρία Μακρή με 06:11:37 (31η).

Στο Nestos Trail (N.T.) των 10.000 μ., πρώτος τερμάτισε ο Παντελής Τσεβδάρης με 00:37:38. Την τριάδα συμπλήρωσαν ο Νικόλαος Λαφτσίδης με 00:38:50 και ο Αμβρόσιος Δημητριάδης με 00:40:11.

Πρώτη στις γυναίκες, αναδείχθηκε η Μιλένα Βέλκοβα με 00:44:58 (8η στη γενική κατάταξη), δεύτερη η Ματίνα Βαβατζάνη με 00:47:20 (19η) και τρίτη η Χριστίνα Γκαντζίδου με 00:49:26.

Σήμερα πραγματοποιήθηκαν και οι αγώνες Αλκιμοι Παίδες Ι: 1.200 μ. μόνον για παιδιά ηλικίας 10-13 ετών, οι Αλκιμοι Παίδες ΙΙ, 2.500 μ. μόνον για παιδιά ηλικίας 14-17 ετών και Special V.T.F. (S.V.T.F.), 800 μ. για άτομα με ειδικές ικανότητες. Πολλές ήταν οι δράσεις και οι εκπλήξεις που περίμεναν μικρούς και μεγάλους, οι οποίοι ανανέωσαν το ραντεβού τους για την επόμενη χρονιά.