Ντέρμπι με νικητή το βόλεϊ: Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ

Εντυπωσιακός ο αγώνας

Σε αγώνα-διαφήμιση για τη Volley League και το ελληνικό βόλεϊ, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ βρίσκονται 2 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό μετά την ολοκλήρωση του Α΄γύρου.

Με τον Βραζιλιάνο Ρανγκέλ να κάνει εκπληκτική εμφάνιση κόντρα στην παλιά του ομάδα και να αναδεικνύεται ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι που προοιωνίζει μεγάλες αναμετρήσεις και σπουδαίες αναμετρήσεις στη συνέχεια του πρωταθλήματος αλλά και του κυπέλλου.

Οι πράσινοι παρότι έχαναν με 2-1 σετ πήραν τη σπουδαία νίκη που τους βάζει κι επίσημα στο κάδρο των διεκδικητών του τίτλου.

Ο ΠΑΟΚ παρά την ήττα του άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και αγωνίστηκε χωρίς τον Ρώσο Ιλίνκχ αλλά με βασικό ακραίο τον Σωτήρη Σωτηρίου. Νέα πρόσωπα στην ομάδα του Κώστα Δεληκώστα ήταν ο Βέλγος διαγώνιος Βαν ντε Ντρις που ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του αλλά και ο Σέρβος κεντρικός Μπιέλιτσα που πήγε πολύ καλά για πρώτη εμφάνιση.

Ο αγώνας είχε πάθος, ένταση, ανατροπές αλλά και ένα εξαιρετικό φινάλε με τον Παναθηναϊκό να κάνει καθοριστικό σερί 4-0 από το 10-10. Με το σερβίς του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός πήρε πόντους από κόντρα επιθέσεις Στάροβιτς, Ράπτη, άσσο του Ρανγκέλ και μπλοκ του Πανταλέοντα για το 14-10. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με επίθεση του Γάτση και δύο άσσους τους Βαν ντε Νρις (14-13) και ο αγώνας τελείωσε με την καλύτερη φάση του αγώνα όπου ο Παναθηναϊκός μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες του Ράπτη τελείωσε με την επίεση του Στάροβιτς εν μέσω αποθέωσης.

Είχε προηγηθεί προβάδισμα του Παναθηναϊκού 10-7 χάρις τον Ρανγκέλ και ισοφάριση του ΠΑΟΚ 10-10.