Friday, 19 April, 2024

Άρης – Απόλλων Κρ. Βρύσης 2 – 0

Στην πρεμιέρα του στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής ο Άρης επικράτησε με 2-0 της Κρύας Βρύσης με τα γκολ που πέτυχαν στις καθυστερήσεις του πρώτου, αλλά και του δευτέρου ημιχρόνου οι Καπνίδης και Ντούνης.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι ο Άρης πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Οι Θεσσαλονικείς είχαν κάποια πεντάλεπτα στον αγώνα με την Κρύα Βρύση που έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο. Αυτό που φάνηκε ήταν πως οι Θεσσαλονικείς χρειάζεται ακόμα δουλειά προκειμένου να δέσουν ως ομάδα. Οι γηπεδούχοι απείλησαν, στο ξεκίνημα του αγώνα, από στημένες μπάλες. Στο 7′ με απευθείας φάουλ ο Τάτος απείλησε την εστία του Παπαδόπουλου, με τον τερματοφύλακα της Κρύας Βρύσης να διώχνει σε κόρνερ. Ενώ στο 15ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τάτου πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι ο Πόι και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μπράβο δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα καθώς τον έκοψαν οι αμυντικοί.

Στην πρώτη οργανωμένη επίθεση ο Άρης πέτυχε το γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτο ημιχρόνου. Μετά από σέντρα του Μάουρο Πόι από τα δεξιά, ο Καπνίδης στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για τους «κιτρινόμαυρους». Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και μόλις στο τελευταίο τέταρτο είδαμε κάτι το αξιόλογο. Στο 73′ ο
Ν΄Λουντούλου με ατομική προσπάθεια μπήκε από τα αριστερά, βγάζοντας για τον Ντούνη με ον τελευταίο να κάνει το πλασέ και τον τερματοφύλακα της Κρύας Βρύσης να διώχνει σε κόρνερ. Ο Άρης στο 84′ είχε δεύτερο δοκάρι με τον Ν’ Λουντούλου. Τέλος στις καθυστερήσεις του αγώνα οι “κίτρινοι” ζευγάρωσαν τα τέρματα του. Με ατομική προσπάθεια του Παυλίδη και αρχικό διώξιμο της μπάλας από τον Παπαδόπουλος, ο Ντούνης από πολύ κοντά έγραψε το τελικό Άρης Κρύα Βρύση 2-0.

Άρης: Tζινάρ, Γεωργιάδης, Τσουμάνης, Ραούλ Μπράβο, Μελισσάς, Καζναφέρης, Ρόβας (75′ Παυλίδης), Ν΄Λουντούλου (89′ Καλογέρης), Πόι (59′ Ντούνης), Τάτος, Καπνίδης

Κρύα Βρύση: Παπαδόπουλος Χ., Παπαδόπουλος Γ. (71′ Χατζηστεφάνου) Παπαδόπουλος Σ., Κίτσας, Βοτάρης, Καρυπίδης (61′ Σιδηρόπουλος Π.), Μισαηλίδης Π., Σιδηρόπουλος Χ. (77′ Ασλαμπάλογλου), Πετρίδης, Νήρλας, Ιβιτς

Πηγή: gazzetta.gr