ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Άρεσε πολύ και νίκησε δίκαια η Εθνική (videos)

Εξαιρετική στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα στο 2-1 επί της Βοσνίας στο ΟΑΚΑ

15/10/2019 23:43

Την καλύτερή της εμφάνιση στα προκριματικά του EURO 2020 πραγματοποίησε κόντρα στη Βοσνία απόψε η Εθνική του Τζον φαν’τ Σχιπ. Η ελληνική ομάδα νίκησε με 2-1 και άφησε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον, αφού ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε επί της Βοσνίας, που είχε βαθμολογικό κίνητρο.

Η Εθνική άνοιξε το σκορ στην πρώτη της αξιόλογη προσπάθεια, στο 30’, όταν ο Παυλίδης αξιοποίησε την ασίστ του Μάνταλου και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα οι Βόσνιοι ισοφάρισαν με πλασέ του Γκόγιακ.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην ελληνική ομάδα, που έχασε πολλές ευκαιρίες και είχε δοκάρια με τον Μασούρα στο 60’ και τον Σταφυλίδη στο 73’. Τη λύση για την Ελλάδα έδωσαν μόνοι τους οι Βόσνιοι, αφού στο 88’ ο Κοβάσεβιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από γύρισμα του Φετφατζίδη.

ΕΛΛΑΔΑ: Πασχαλάκης, Μπακάκης, Χατζηδιάκος, Σταφυλίδης, Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Γαλανόπουλος, Λημνιός (84’ Φετφατζίδης), Μπακασέτας, Μάνταλος (60’ Μασούρας), Παυλίδης (70’ Κουλούρης).

ΒΟΣΝΙΑ: Σέχιτς, Κβρζιτς, Μπίτσακτσιτς, Κοβάτσεβιτς, Κολάσινατς, Τσίμιροτ (46' Γιάγιαλο), Πιάνιτς, Σάριτς (63’ Ντούλιεβιτς), Χαΐροβιτς, Χότζιτς (71’ Μπάγιτς), Γκόγιακ.