ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Βόλεϊ: Ήττα του ΠΑΟΚ με 3-0 από τον Ολυμπιακό στην Πυλαία

Ο Δικέφαλος έπαιξε χωρίς τους Κουβανούς δείχνοντας καλά στοιχεία - Ολιγόλεπτη διακοπή λόγω ρίψης αντικειμένου στο 18-19 του δεύτερου σετ

04/11/2019 21:05

Ελένη Τσαλκατίδου

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί στο πρωτάθλημα βόλεϊ, αφού στο ντέρμπι της πρεμιέρας έχασε με 3-0 από τον Ολυμπιακό στην Πυλαία αγωνιζόμενος χωρίς τους Κουβανούς. Αν και ελλιπής, ο Δικέφαλος έδειξε καλά στοιχεία χάνοντας τα πρώτα δύο σετ στις λεπτομέρειες.

Το ματς στιγματίστηκε από την ολιγόλεπτη διακοπή στο 18-19 του δεύτερου σετ, όταν έπεσε αντικείμενο στο σημείο όπου βρίσκονταν οι αναπληρωματικοί παίκτες του Ολυμπιακού.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα, αφού πότε η μία και πότε η άλλη είχε το πάνω χέρι. Έτσι, έφτασαν στο ισόπαλο 22-22, με τον Δικέφαλο να προηγείται με 23-22, αλλά να χάνει την ευκαιρία για το σετ μπολ, αφού ο Χουσάι πήρε στις πλάτες του τον Ολυμπιακό και με τρεις συνεχόμενους δικούς του πόντους και τον Ασπιώτη στο σερβίς, οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 0-1 (23-25).

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενοι πήραν γρήγορα προβάδισμα (8-4, 10-6), οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια (12-12), για να ξαναπάρει κεφάλι ο Ολυμπιακός (20-18) λίγο μετά τη διακοπή. Ωστόσο, οι ασπρόμαυροι ισοφάρισαν εκ νέου (21-21) και από εκεί μετά οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη, με το σετ να καταλήγει τελικά σε ερυθρόλευκα χέρια μετά από δύο λάθη του Μάρσαλ.

Με τη φόρα της κατάκτησης των δύο προηγούμενων σετ μπήκαν στο τρίτο οι φιλοξενούμενοι, που προηγήθηκαν ακόμα με 16-10 και 22-15, με αποτέλεσμα να κάνουν εύκολα το 0-3.