Αθλητισμός

Διέσυρε την Καλαμάτα με “πεντάρα” ο Ασπρόπυργος…

Η «μαύρη θύελλα» γνώρισε βαριά ήττα στην έδρα του Ασπρόπυργου ο οποίος ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του 8ου ομίλου της Γ’ Εθνικής «φιλοδωρώντας» την αντίπαλό του με πέντε γκολ…

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό ζητώντας το γκολ που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού και έχασαν την ευκαιρία μόλις στο 1ο λεπτόμε τον Δουκάκη. Ότι δεν κατάφερε ο Δουκάκης, το έκανε τρία λεπτά αργότερα ο Ο βασιλείου με κεφαλιά. Ο Ασπρόπυργος συνέχισε το… σφυροκόπημα, έχασε νέα ευκαιρία στο 10′ όμως στο 20ο λεπτό διπλασίασε τα γκολ του με τον Νατσιόπουλο. Ο Βασιλείου στο 32′ έκανε το 3-0, ενώ τον χορό των γκολ έκλεισαν οι Καραλής στο 40′ και Δουκάκης στο 56′.

Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη της αναμέτρησης και στο ημίχρονο σημειώθηκαν επεισόδια ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων.

TO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟ SPORT365.GR

Απειλήθηκαν επεισόδια με την λήξη. Χρήση δακρυγόνων έκανε η Αστυνομία και το γήπεδο άδειασε χωρίς πρόβλημα

Βαριά ήττα με 5-0 (4-0 ημιχρ.) για την Καλαμάτα στον Ασπρόπυργο από την τοπική ομάδα η οποία αγκάλιασε πλέον την πρωτιά και την απ΄ευθείας άνοδο. Η Καλαμάτα θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία μέσω των μπαράζ.

90+4 Τέλος του αγώνα απο τον Κατσικογιάννη.

86’ Ο Μάρκοβιτς στην θέση του Γιόνδη

80′ Ο Τσουκαλάς στην θέση του Καραλή για τον Ασπρόπυργο

78′ Ο Ζαχαρόπουλος στην θέση του Τάμπα

73′ Αλλαγή για τον Ασπρόπυργο. Ο Πετρόπουλος στην θέση του Ντιατά

Στα υπόλοιπα μας του ομίλου

Πάμισος – Αστέρας Βλαχιώτη 0-2 (14′ Κράσι, 53′ Σαμπατάκος)

ΑΟ Υπάτου – Παναρκαδικός 1-1 (69′ Καράι / 26′ Γεωργόπουλος)

Αμβρυσσέας Διστόμου – Ένωση Λέρνας 3-0 (38′ Δήμου, 44′ Βας, 55′ Φωτόπουλος)

69′ Αδύναμη κεφαλιά του Βασιλείου πέρασε άουτ

67΄Στο μισό γήπεδο παίζεται το ματς αλλά οι γηπεδούχοι κρατάνε το μηδέν. Ο Δηλαβέρης στην θέση του Σταύρου

58′ Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Φουάσης στην θέση του Μίνγκα. Αλλαγή και τον Ασπρόπυργο. Ο Μέντεζ στην θέση του Δουκάκη

56′ 5-0 ο Ασπρόπυργος με τον Δουκάκη στην πρώτη επίθεσή των γηπεδούχων στο β’ μέρος

54’ Πρώτη επαφή και φάση με τον Λαθύρη να πιάνει το σουτ και να διώχνει ο Κατσούλης

53΄Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Λαθύρης αντι του Χίλγκεν

51’ Η Καλαμάτα έχει μπεί καλύτερα στο β΄μέρος. Περιμένει στο μισό γήπεδο ο Ασπρόπυργος

46′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα με κεφαλιά του Βοσκόπουλου άουτ έπειτα απο φαουλ του Μίνγκα

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Ημίχρονο και στα υπόλοιπα ματς

ΑΟ Υπάτου – Παναρκαδικός 0-1 (26′ Σβίγγος)

Αμβρυσσέας Διστόμου – Ένωση Λέρνας 2-0 (38′ Δήμου, 44′ Βας)

Ασπρόπυργος – Καλαμάτα 4-0 (4′-34′ Βασιλείου, 20′ Νατσιόπουλος. 40′ Καραλής)

Πάμισος – Αστέρας Βλαχιώτη 0-1

Τέλος του πρώτου μέρους. Ο Ασπρόπυργο 4-0 την Καλαμάτα

40’ 4-0 ο Ασπρόπυργος. Γκολ με τον Καραλή ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε τον Κασωτάκη

37’ Κίτρινη κάρτα στον Βασιλείου για φάουλ στον Γιόνδη

33’ 3-0 ο Ασπρόπυργος με κεφαλιά του Βασιλείου! Μετά απο (ακόμη ένα) φάουλ των γηπεδούχων ο Βασιλείου έπιασε την κεφαλιά, ο Κασωτάκης έβγαλε αλλά ο βοηθός έδειξε πως η μπάλα πέρασε την γραμμή

30’ Σεντρα του Μίνγκα ο Κατσούλης πρόλαβε προ του Πινδώνη

28’ Γιόνδης στον κενό χώρο στον Μίνγκα βγήκε με τα πόδια ο Κατσούλης

20′ 2-0 ο Ασπρόπυργος! Αντεπιθεση με Δουκάκη που έβγαλε στον Νατσιόπουλο που σε κενή εστία έκανε το 2-0

19′ Κίτρινη κάρτα τον Σταγάκη για φάουλ στον Μίνγκα

13’ Σέντρα του Τάμπα, μπλοκαρε ο Κατσούλης

12’ Γύρισμα του Μίνγκα από δεξιά , για λίγο δεν πρόλαβε ο Γιόνδης

11′ Σουτ του Σταύρου σε ετοιμότητα ο Κασωτάκης

10′ Ο αντίθετος άνεμος δυσκολεύει την Καλαμάτα στο χτίσιμο των επιθέσεων. Παρ΄όλα αυτά πήρε τον έλεγχο

4’ ΓΚΟΛ 1-0 ο Ασπρόπυργος με κεφαλιά του Βασιλείου απο εκτέλεση φάουλ του Νατσιόπουλου

1’ Λάθος στην άμυνα της Καλαμάτας, βγήκε ο Δουκάκης αλλά απομάκρυναν οι μελανόλευκοι

Ξεκίνησε το ματς

Διάλεξε γήπεδο ο Ασπρόπυργος και θα έχει ευνοϊκό άνεμο στο ά μέρος

Έτοιμες για την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες

Περίπου 1500 φίλαθλοι στις κερκίδες του Δημοτικού Σταδίου

Τελικά αποτελέσματα στα δυο ματς που ξεκίνησαν νωρίτερα

ΑΟ Εικοσιμίας – Μανδραϊκός 2-6
Παναργειακός – ΑΟ Κατασταρίου 2-0 (33′ Μουσταφάι, 40′ Μαρουκάκης)

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

Ασπρόπυργος (Γιώργος Βαζάκας): Κατσούλης, Σταγάκης, Νικολάου, Ζώνας, Καραλής, Παντελίδης, Βασιλείου, Δουκάκης, Σταύρου, Ντιατά, Νατσιόπουλος

Καλαμάτα (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τάμπας, Ψάνης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Αντωνιάδης, Πέριτς, Πινδώνης, Γιόνδης, Μίνγκας, Χίλγκεν

ΔΕΙΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟ TELESPORT.GR

15:35 Ηρέμησε η κατάσταση στις κερκίδες

15:20 Πετροπόλεμος κατά την είσοδο των φιλάθλων της Καλαμάτας. Τα ΜΑΤ έκαναν την εμφάνισή τους στην κερκίδα

15:15 Βγήκε για ζέσταμα ο Ασπρόπυργος. Από την Μαύρη Θύελλα στον αγωνιστικό χώρο είναι οι τερματοφύλακες με τον Σωτήρη Λυμπερόπουλο.

Στις 14:20 αφίχθηκε η αποστολή της Καλαμάτας στο γήπεδο και έγινε δεκτή με αποδοκιμασίες.

Οι μελανόλευκοι έκαναν αναγνώριση του γηπέδου και έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια.

Το sport365.gr βρίσκεται στο Δημοτικό Στάδιο Ασπρόπυργου απ΄όπου θα σας μεταφέρει όλη τη δράση της σπουδαίας αναμέτρησης Ασπρόπυργος -Καλαμάτα για την 24η αγωνιστική στον 8ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

To πρόγραμμα της αγωνιστικής (16:00)

Ασπρόπυργος – Καλαμάτα
Πάμισος – Αστέρας Βλαχιώτη
ΑΟ Υπάτου – Παναρκαδικός
Αμβρυσσέας Διστόμου – Ένωση Λέρνας
ΤΕΛΙΚΟ ΑΟ Εικοσιμίας – Μανδραϊκός 2-6
ΤΕΛΙΚΟ Παναργειακός – ΑΟ Κατασταρίου 2-0 (33′ Μουσταφάι, 40′ Μαρουκάκης)

Ο Ασπρόπυργος που επιβλήθηκε με 5-0 της Καλαμάτας την προσπέρασε για πρώτη φορά στην κορυφή της βαθμολογία του 8ου ομίλου δυο αγωνιστικές πριν το τέλος και κρατά πλέον την τύχη του στα χέρια του.

Στην μάχη της παραμονής ο Παναρκαδικός πήρε τον βαθμό που έψαχνε στο Σχηματάρι απο τον ΑΟ Υπάτου και έμεινε στην κατηγορία.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

ΑΟ Εικοσιμίας – Μανδραϊκός 2-6

Παναργειακός – ΑΟ Κατασταρίου 2-0 (33′ Μουσταφάι, 40′ Μαρουκάκης)

Ασπρόπυργος – Καλαμάτα 5-0 (4′-34′ Βασιλείου, 20′ Νατσιόπουλος. 40′ Καραλής, 65′ Δουκάκης)

Πάμισος – Αστέρας Βλαχιώτη 1-2 (80′ Δημητρακόπουλος / 14′ Κράσι, 53′ Σαμπατάκος)

Πελλάνα Καστορείου- Ερμιονίδα 0-0