Αθλητισμός

Καλαμάτα-Κορώνη: Νικητής σε 9 ώρες ο Ιωαννίδης- 6 ηρωϊκοί κολυμβητές ολοκλήρωσαν τα 30 χλμ.

Με θριαμβευτή τον παλιό πρωταθλητή σε πισίνα, μαραθώνια κολύμβηση και αγώνες άπνοιας Άρη Ιωαννίδη, ολοκληρώθηκε ο 31ος Διάπλους του Μεσσηνιακού κόλπου, από την  Κορώνη   στην Καλαμάτα, απόστασης 30 χλμ.

Ο μεγάλος νικητής Άρης Ιωαννίδης

Οκτώ ηρωικοί κολυμβητές πήραν εκκίνηση στις 7:30 το πρωί τoυ Σαββάτου από την Κορώνη στον αγώνα που διοργάνωσε και φέτος με επιτυχία ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας με την συμπαράσταση της Oceanman.

Ο 50χρονος Θεσσαλονικιός κολυμβητής τερμάτισε στο χώρο μπροστά από το Ναυτικό Όμιλο μετά από 9 ώρες στην θάλασσα ενώ τον ακολούθησαν ο ουκρανός Σεργκέι Σούμοφ και και ο Ρώσος Ιγκόρ Μακέεφ οι οποίοι αφίχθηκαν μία ώρα αργότερα.

Τέταρτη στην κατάταξη ήταν η λιβανέζα Μέι Τιμάνι σε 11 ώρες και τον ακολούθησε ο Άρης Καραμπάς (φωτο), ο οποίος τερμάτισε σε 11 ώρες και 24 λεπτά. Στην 6η θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα ο ουκρανός Βιτάλι Στούπακ.

Την δοκιμασία δεν κατάφερε να ολοκληρώσει η Σοφία Ψηλόλιγνου, η οποία στο παρελθόν έχει τερματίσει τον αγώνα και ο Μοχάμεντ Σοφιαν Ισμαήλ από την Μαλαισία.