Έδειξε χαρακτήρα νικητή ο ΟΦΗ, 3-1 τον Αστέρα Τρ. με ανατροπή

Ποδόσφαιρο

Η ομάδα του Ηρακλείου έφερε τα πάνω-κάτω σε ένα 10λεπτο

Μέταλλο και νοοτροπία νικητή έδειξε ο ΟΦΗ στη σημερινή αναμέτρηση με τον Αστέρα Τρίπολης, του οποίου επικράτησε 3-1 για την 5η αγωνιστική της Super League 1.

Η ομάδα του Ηρακλείου παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με το γκολ τους Λουίς Φερνάντεθ, είχε άμεσα τις… απαντήσεις και όταν «πάτησε» το… γκάζι μεσοεπιθετικά έδειχνε ασταμάτητη.

Σ’ αυτό έπαιξε ρόλο και η αποβολή του Ιγκλέσιας, όμως πρωτίστως η βελτίωση των Κρητικών στην κυκλοφορία της μπάλας (καθοριστική η είσοδο του Ναμπί στο παιχνίδι).

Όταν έκαναν το παιχνίδι τους, έφτασαν στην ανατροπή μέσα σε 10 λεπτά με σκόρερ τους Φιγκεϊρέντο και Νέιρα, ενώ το τρίτο γκολ πέτυχε ο Σεμέντο.

Τρία δοκάρια είχε η ομάδα του Σίμου και αρκετές ευκαιρίες για γκολ στο δεύτερο 45λεπτο.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο (70' λ.τ. Κουτρουμπής), Νέιρα, Βαζ (53' Ναμπί), Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Φιγκεϊρέντο (88' Μάνος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης (53' λ.τ. Αντζουλάς), Βαλιέντε, Ορτέγκα, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Καπίγια, Μαρκ Φερνάντεθ, Ριέρα (66' Φερνάντεθ Μπόρχα), Λουίς Φερνάντεθ (75' Μπαράλες).

Το "φιλμ" του αγώνα

1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο γήπεδο "Θεόδωρος Βαρδινογιάννης" με τον ΟΦΗ στο εναρκτήριο λάκτισμα.

2' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Σεμέντο έκανε την ατομική ενέργεια και αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πλάσαρε από διαγώνια θέση, όμως ο Παπαδόπουλος απέκρουσε και η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

5' Ο Τσιλιανίδης "στρώνει" τη μπάλα για τον Μεγιάδο στα όρια της μεγάλης περιοχής, όμως το σουτ του Αργεντινού φεύγει ψηλά άουτ.

9' Εκπληκτική ατόμική ενέργεια από τον Σεμέντο, που γυρίζει για τον Βαζ μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του Πορτογάλου κοντράρει στον Βαλιέντε και φεύγει κόρνερ.

18' Πρώτο σουτ για τους φιλοξενούμενος από τον Μαρκ Φερνάντεθ, όμως θα περάσει αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

22' Ευκαιρία για τον Αστέρα, με τον Μαρκ Φερνάντεθ να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Σωτηρίου, ο οποίος αποκρούει με το πόδι.

28' Σέντρα του Κώτσιρα από δεξιά, μονοκόματο σουτ από τον Μαρκ Φερνάντεθ, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

33' Εκτέλεση φάουλ με τον Τσιλιανίδη από δεξιά, ο Νέιρα μέσα στην περιοχή πάει πρώτος στη μπάλα, όμως υπό την πίεση του Κώτσιρα είναι πολύ άστοχος.

34' Κίτρινη κάρτα στον Χουάν Νέιρα.

36' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Κοροβέση από αριστερά, η κεφαλιά του Φιγκεϊρέντο θα "τραντάξει" το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης το δεύτερο σουτ από το Νέιρα θα αποκρουστεί σωτήρια από τον Παπαδόπουλο.

38' Κίτρινη κάρτα στον Ιγκλέσιας.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, χωρίς καθυστερήσεις από τον Ζαχαριάδη.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο.

47' Ο Νέιρα δίνει για το Σεμέντο μέσα στην περιοχή, ο δεύτερος πλασάρει με φάλτσο, όμως η μπάλα περνάει άουτ.

51' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-1: Μπαλιά του Μαρκ Φερνάντεθ στην πλάτη της άμυνας και ο Λουίς Φερνάντεθ με δυνατό διαγώνιο σουτ κάνει το 0-1.

53' Αναγκαστική αλλαγή για τους Αρκάδες, ο Αντζουλάς στη θέση του τραυματία Πασαλίδη.

53' Αλλαγή και για τον ΟΦΗ, με τον Αντίλ Ναμπί στο ματς αντί του Βαζ.

56' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-1: Συρτή σέντρα του Ναμπί από αριστερά, προβολή του Φιγκεϊρέντο από τη μικρή περιοχή και 1-1.

58' Κίτρινη κάρτα στον Ορτέγκα.

59' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ: Ο Ιγκλέσιας θα αποβληθεί με κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) για αγκωνιά στο πρόσωπο του Κοροβέση.

63' Κίτρινη κάρτα στον Λουίς Φερνάντεθ.

65΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 2-1: Οι παίκτες του ΟΦΗ "τρέχουν" το ανοιχτό γήπεδο, ο Ναμπί με "μαγικό" τακουνάκι κάνει την τελική πάσα στο Νέιρα, που με ψύχραιμο πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για την ολική ανατροπή, 2-1.

66' Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα, εκτός ο Ριέρα στη θέση του ο Φερνάντεθ Μπόρχα.

69' Γυριστό σουτ του Φιγκεϊρέντο, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Παπαδόπουλος.

70' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Μεγιάδο αποχωρεί και στη θέση του περνάει ο Κουτρουμπής.

75' Τελευταία αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπαράλες στη θέση του Λουίς Φερνάντεθ.

77' Δυνατό συρτό σουτ από τον Τσιλιανίδη, αποκρούει ο Παπαδόπουλος.

78' Κίτρινη κάρτα στον Κουτρουμπή.

80' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Μετά την εκτέλεση κόρνερ και το πρώτο σουτ από το Νέιρα, οι Γιαννούλης και Κουτρουμπής δε μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα, με τον δεύτερο να κάνει φάουλ τελικά στον Παπαδόπουλο.

81' Τετ-α-τετ του Σεμέντο με τον Παπαδόπουλο, ο τερματοφύλακας του Αστέρα θα αποκρούσει σωτήρια.

82' Οι παίκτες του ΟΦΗ ζητούν χέρι μετά από σέντρα του Ναμπί, ο Ζαχαριάδης λέει "παίζεται" μετά από συννενόηση με το διαιτητή VAR.

87' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 3-1: Ωραία μπαλιά του Νέιρα για τον ΟΦΗ, ο Σεμέντο με δυνατό σουτ σημειώνει το 3-1!

88' Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Μάνος στη θέση του Φιγκεϊρέντο.

90' Ο Μάνος "κόβει" τη μπάλα από δεξιά, το πλασέ του Ναμπί περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

91' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Δυνατό σουτ του Τσιλιανίδη από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

94' Κίτρινη κάρτα στον Τσιλιανίδη.

Τελευταίο σφύριγμα, σπουδαία νίκη για τον ΟΦΗ με 3-1.