Κυριαρχία Αναπολιωτάκη- Τσιούκα στο 41ο Η&Κ ΑΕΒΕ Ράλλυ Κρήτης

Σπορ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Κέρδισαν και τις τέσσερις σημερινές Ειδικές Διαδρομές σε Ποταμιές και Καστέλλι- Αλυγιζάκης και Νικολιδάκης συμπλήρωσαν την τριάδα της γενικής κατάταξης...

Για μία ακόμη χρονιά το Ράλλυ Κρήτης κατέληξε στο έμπειρο πλήρωμα των Αναπολιωτάκη Γιώργου- Θανάση Τσιούκα που με το καινούργιο και εντυπωσιακό Ford Fiesta R5-16.55.11 έκοψαν πρώτοι το νήμα, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί!

Oι περυσινοί πρωταθλητές Ελλάδος μπορεί να ξεκίνησαν από την 3η θέση της γενικής κατάταξης το δεύτερος σκέλος του αγώνα ωστόσο σήμερα ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι επικρατώντας και τις τέσσερις Ειδικές Διαδρομές σε Ποταμιές και Καστέλλι .

4η Ειδική (Ποταμιές 1)- Νίκη Αναπολιωτάκη

Με νίκη των Αναπολιωτάκη Γιώργου- Τσιούκα Θαναση (5.32.75)ολοκληρώθηκε η 4η σημερινή ειδική διαδρομή ενώ ακολούθησαν οι Αλυγιζάκης Λευτέρης- Χαζηδάκης Μιχάλης (5.41.59), Περάκης Ανδρέας- Κουρουγκιαούρης Κώστας (6.02.76), Δαμιανάκης Γιάννης και Δημήτρης (6.04.04), Ανταλουδάκης Μιχάλης- Πλουμής Νίκος (6.08.93).

Έτσι στην γενική κατάταξη πέρασαν πρώτοι οι Αναπολιωτάκης- Τσιούκας (22.27.86) ενώ ακολουθούν οι Δαμιανάκης Γιάννης- Δημήτρης (22.33.40), Αλυγιζάκης - Χατζηδάκης (22.44.27), Περάκης – Κουρουγκιαούρης (22.47.29), Ανταλουδάκης- Πλουμής (23.11.62)

5η Ειδική (Καστέλλι 1)- Ξανά πρωτιά για Αναπολιωτάκη

Και στην ειδική του Καστελίου οι Αναπολιωτάκης- Τσιούκας (6.00.33) πήραν την πρώτη θέση με τους Aλυγιζάκη Λευτέρη- Χατζηδάκη Μιχάλη (6.09.62) να ακολουθούν ενώ τρίτοι ήταν οι Νικολιδάκης Γιάννης – Πετούσης Μάνος (6.10.49)

Έτσι η γενική κατάταξη διαφοροποιήθηκε ... Αναλυτικά: 1οι Αναπολιωτάκης- Τσιούκας (28.28.19), 2οι Αλυγιζάκης – Χατζηδάκης (28.53.89) και 3οι οι Δαμιανάκης Γιάννης- Δημήτρης (29.04.27), 3οι

6η Ειδική (Ποταμιές 2)- Κυριαρχία Αναπολιωτάκη …

Με τους Αναπολιωτάκη- Τσιούκα (5.45.13) να κόβουν πρώτοι το νήμα και στην 6η Ειδική στις Ποταμιές, συνεχίστηκε το 41ο Ράλλυ Κρήτης. Και σε αυτή την Ειδική στην 2η θέση τερμάτισε το πλήρωμα των Αλυγιζάκη- Χατζηδάκη (5.55.17) ενώ 3οι αυτή τη φορά ήταν οι Νηστικάκης Μανώλης και Στάθης (6.00.73).

Στη γενική κατάταξη παραμένει η ίδια τριάδα: 1οι Αναπολιωτάκης- Τσιούκας (34.13.32), 2οι Αλυγιζάκης- Χατζηδάκης (34.49.06), 3οι Δανιανάκης Γιάννης και Δημήτρης (35.14.05).

7η Ειδική (Καστέλλι 2)- Νικητής με 4χ4 ο Αναπολιωτάκης …

Όπως στις τρεις προηγούμενες έτσι και στην τελευταία Ειδική του Καστελλίου οι περυσινοί Πρωταθλητές Ελλάδας έδειξαν τη δυναμική τους επικρατώντας με 6.08.10 ενώ τους ακλούθησαν και πάλι οι Αλυγιζάκης- Χατζηδάκης (6.14.90) για να συμπληρώσουν την τριάδα οι Νικολιδάκης Γιάννης- Πετούσης Μάνος (6.26.63 )

Στην γενική κατάταξη λοιπόν μετά και τις επτά Ειδικές διαδρομές έχουμε στην πρώτη τριάδα: Αναπολιωτάκης- Τσιούκας (40.21.42), 2οι Αλυγιζάκης- Χατζηδάκης (41.03.96) και Δαμιανάκης Γιάννης και Δημήτρης (41.52.73).