Εντυπωσιάζουν τα κορίτσια της ΓΕΗ στην Α2

Σπορ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Έκαναν το 5χ5 με τη νίκη τους στην Αγία Παρασκευή- Ήττα για ΑΘΛΕΣΗ και Μεσσαρά...

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η γυναικεία ομάδα της ΓΕΗ που παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα της Α2 αφού πέρασε με νικηφόρο αποτέλεσμα από την Αγία Παρασκευή κάνοντας το 5χ5! Η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε με 1-3 σετ δείχνοντας ότι παρότι νεοφώτιστη στην κατηγορία, θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο. Οι φιλοξενούμενες μπήκαν αποφασιστικά στο γήπεδο και πήραν το πρώτο σετ με 10-25 και το δεύτερο με 16-25. Στη συνέχεια η Αγία Παρασκευή ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να μειώσει σε 1-2 (25-21). Το τέταρτο σετ ήταν εντυπωσιακό με την ΓΕΗ να κερδίζει τελικά με 28-30.

Δύσκολο έργο κόντρα στον ισχυρό Απολλώνιο είχε η ΑΘΛΕΣΗ στο κλειστό των Πατελών, όπου ηττήθηκε στο τάι μπρέικ. Το πρώτο σετ κέρδισε ο Απολλώνιος με 24-26 για να ισοφαρίσουν τα κορίτσια του Μανώλη Μανωλάκη με 25-18. Ακολούθησε ένα πολύ καλό σετ για τις φιλοξενούμενες που το πήραν με 13-25 ενώ η ΑΘΛΕΣΗ αντέδρασε με το τελικό 25-20 για να κριθούν όλα στο πέμπτο σετ όπου ο Απολλώνιος επικράτησε με 11-15.

Την ήττα γνώρισαν τα κορίτσια της Μεσσαράς στις Μοίρες από τους Αμπελόκηπους με 1-3 σετ. Παρότι οι γηπεδούχες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με 25-20 , η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Αμπελόκηποι ισοφάρισαν με 13-25 ενώ ακολούθησαν δύο ακόμα νικηφόρα με 18-25 και 17-25, πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή.

Η βαθμολογία: 1. Απόλλων Καλαμάτας 14, 2. ΓΕΗ 14, 3. Απολλώνιος 13, 4. Πετρούπολη 10, 5. Μεσσηνιακός 8, 6. Αμπελόκηποι 8, 7. Μεσσαρά 6, 8. ΑΘΛΕΣΗ 6, 9. Αργυρούπολη 4, 10. Αγ. Παρασκευή 4, 11. Ηρακλής 2, 12. Ένωση Βύρωνα 1.

Υπενθυμίζουμε ότι οι Άνδρες της ΓΕΗ για το πρωτάθλημα της Α2 είχαν ρεπό.