Ένα παιχνίδι που κράτησε μέχρι τέλους σε αγωνία όσους το παρακολούθησαν και μαζί μια αξιόλογη κίνηση fair play πραγματοποιήθηκε στη Λευκάδα μεταξύ του Πανλευκάδιου και του Εθνικού Φιλιππιάδας, για την Α’ κατηγορία της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, στο οποίο ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων αντίκρισε και την κόκκινη κάρτα. Όμως, οι αντίπαλοι διαμαρτυρήθηκαν πως δεν τηρήθηκε το fair play στην αρχή της φάσης.

Ο επιτιθέμενος του Πανλευκάδιου δεν είχε δει τον παίκτη του συλλόγου της Φιλιππιάδας που ήταν πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να συνεχίσει τη φάση και να ανατραπεί από τον αντίπαλο γκολκίπερ. Ο Φλούδας, που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα άουτ, για να ακούσει και τα «μπράβο» από το κοινό, που ζητούσε να μην σκοράρει.

Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα της Λευκάδας νικούσε 1-0, σκορ που έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.