19oC Αθήνα

Euroleague: Τρίτη η Ζαλγκίρις! Νίκησε σε “τρελό” ματς την ΤΣΣΚΑ Μόσχας [vids]

Ζαλγκίρις
ΦΩΤΟ twitter

Η Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κατέλαβε την τρίτη θέση στο Final 4 της Euroleague, επικρατώντας με 77-79 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη, σε ένα “τρελό” ματς στον μικρό τελικό του Βελιγραδίου.

Πατώντας το “γκάζι” στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις φαινόταν ότι θα κάνει… πλάκα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο μικρό τελικό της Euroleague, αλλά οι Ρώσοι έκαναν απίστευτο come back στο τέλος, για να χάσουν τελικά τον αγώνα στο σουτ, με 77-79.

Οι Λιθουανοί ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχη του ματς, όμως με τρομερή εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, έκαναν ένα σερί 11-0 και “εκτόξευσαν” τη διαφορά ακόμη και πάνω από τους 20 πόντους.

Έτσι από το 35-41 του ημιχρόνου, το σκορ στο 30′ έφθασε στο 48-69, με τους Ουλανόβας, Μίτσιτς και Γιανκούνας να κάνουν “πάρτι” στην άμυνα της ΤΣΣΚΑ, για την οποία προσπαθούσαν μόνο οι Χίγκινς και Χάντερ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη όμως, έδειξε “σφυγμό”, έστω και στα τελευταία λεπτά και με δικό της σερί στο 4ο δεκάλεπτο μείωσε ακόμη και στο καλάθι 77-79, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Τελικά, με τις δύο ομάδες να χάνουν όλα τα σουτ -ακόμη και τις βολές- στις τελευταίες επιθέσεις, η Ζαλγκίρις ήταν αυτή που πανηγύρισε τη νίκη και την τρίτη θέση στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-41, 48-69, 77-79

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 5 (1), Ραντ 7 (2), Φριντζόν 5 (1), Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 9 (1), Κλάιμπερν 2, Χίγκινς 12 (3), Κουλάγκιν 14 (3), Χριάπα 3 (1), Κουρμπάνοφ, Χάινς 6, Χάντερ 14 (8 ριμπάουντ).
Ζαλγκίρις Κάουνας (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 2, Πάνγκος 9 (1), Τουπάν 6, Ούντριχ 2, Γιανκούνας 15 (1), Μιλάκνις 3 (1), Μίτσιτς 15 (1), Ουάιτ 4 (7 ριμπαόυντ), Καβαλιάουσκας 9 (5 ριμπάουντ), Ουλανόβας 14 (1).