Πέμπτη, 25 Απρ.
19oC Αθήνα

Η Ράστα Φέχτα “γκρέμισε” την ΑΕΚ από την κορυφή!

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από τη Ράστα Φέχτα με 75-79 στο ΟΑΚΑ για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League και έπεσε από την κορυφή του 2ου ομίλου όπου πλέον ανέβηκαν οι Γερμανοί.

Πικρή ήττα γνώρισε η ΑΕΚ με 75-79 από την γερμανική Ράστα Φέχτα στο ΟΑΚΑ για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League και έχασε την ευκαιρία να “σφραγίσει” την παρουσία της στην πρώτη δυάδα του 2ου ομίλου. Η “Ένωση¨αν και προηγήθηκε με 7 πόντους στο ημίχρονο (40-33) έκανε ένα “καταστροφικό” τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με το σκορ να είναι 55-62 υπέρ των Γερμανών.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ράστα Φέχτα κράτησε το προβάδισμα και σφράγισε τη νίκη με ένα τρίποντο του Μάξ Ντιλέο το οποίο επανέφερε τη διαφορά στους έξι πόντους (72-78) τη στιγμή που η ΑΕΚ επιχειρούσε αντεπίθεση και είχε μειώσει στους τρεις, με τρίποντο του Λάνγκφορντ λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της “Ένωσης” μετά από έξι σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και συνάμα την έριξε από την κορυφή του δευτέρου ομίλου, όπου πλέον βρίσκεται η Ράστα Φέχτα -4-2 ρεκόρ έχουνε και οι δύο αλλά οι Γερμανοί υπερισχύουν στην ισοβαθμία- ενώ η Χάποελ Ιερουσαλήμ έχει ένα ματς λιγότερο και την ευκαιρία να προσπεράσει και αυτή την ΑΕΚ αν αύριο νικήσει την Σαν Πάμπλο Μπούργος.

Από την ΑΕΚ ήταν εκπληκτικός για ακόμα μία φορά ο Κιθ Λάνγγκφορντ με 19 πόντους ενώ σπουδαίο ματς έκανε και ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος που ήταν και πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 21 πόντους. Από τους νικητές ο Στιβ Βαστούρια είχε 17 πόντους και ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της ομάδας του ενώ και ο Ισμαίλ Γουέινραϊτ “πλήγωσε” τους “κιτρινόμαυρους” πετυχαίνοντας άλλους 16.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-33, 55-62, 75-79

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιαννόπουλος, Λάνγκφορντ 19 (2/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ματσιούλις 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 21 (4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλότερ 11 (2/5 δίποντα, 7/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Τσάλμερς (0/1 τρίποντο, 1 λάθος σε 5:34), Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας 5 (1), Βλάντο Γιάνκοβιτς 9 (3/6 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης, Μαυροειδής

Ράστα Φέχτα (Κάλες): ΝτιΛέο 7 (2), Μέρφι 5, Βαστούρια 17 (6/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουέινραϊτ 16 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιανγκ 11 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Χέρκενχοφ 2, Κέσενς 6, Ράισχελ 5 (1), Σίμπσον 10 (2), Βαν Σλούτεν