Σάββατο, 20 Απρ.
13oC Αθήνα

Ο Παναθηναϊκός “ποδοπάτησε” τον Άρη! Νέα “κατοστάρα” – video

Intime

Δεύτερη σερί 100άρα και τρίτη συνολικά για τον Παναθηναϊκό, μετά από 5 αγωνιστικές στην Basket League Παίζοντας σε… χαλαρούς ρυθμούς, το “τριφύλλι” νίκησε άνετα τον Άρη μέσα στο ΟΑΚΑ (108-86) – Αήττητο παρέμεινε το Περιστέρι (88-62 το Λαύριο).

Ένα εύκολο απόγευμα! Ο Παναθηναϊκός έπιασε καλή απόδοση στο δεύτερο μέρος του ματς με τον Άρη στο ΟΑΚΑ, το… καθάρισε και με τελικό σκορ 108-86 έκανε το πέντε στα πέντε στην Basket League.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη μπήκαν χαλαροί στο ματς, πιθανότατα επηρεασμένοι και από το ταξίδι στην Αγία Πετρούπολη, αλλά στη συνέχεια παρουσίασαν βελτίωση και με επιμέρους σκορ 31-18 στην 3η περίοδο έθεσαν τις βάσεις για την… κατοστάρα.

Ο Τζίμερ Φριντέλ είχε 4/4 τρίποντα και 21 πόντους στο σύνολο, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ. Την ίδια στιγμή, ο Κωνσταντίνος Μήτογλου αξιοποίησε τον μεγάλο χρόνο που του έδωσε ο Αργύρης Πεδουλάκης σημειώνοντας 13 πόντους και μαζεύοντας 6 ριμπάουντ.

Ο Γουέσλι Τζόνσον (15π.) συναγωνιζόταν τον Φριντέτ στα τρίποντα ευστοχώντας σε 3/5. Οι Νικ Καλάθης και Ντεσόν Τόμας αγωνίστηκαν από 12:30 λεπτά, αφού ο προπονητής του Παναθηναϊκού θέλησε να τους ξεκουράσει ενόψει των δύο αγώνων την ερχόμενη εβδομάδα στη Euroleague, με Κίμκι στη Μόσχα την Τρίτη (28/10) και με Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ την Πέμπτη (30/10).

Οι παίκτες του Άρη ήταν ανταγωνιστικοί για 25 λεπτά, ωστόσο υποχρεώθηκαν στην 4η συνεχόμενη ήττα τους. Για την ομάδα του Μαρκόπουλου ξεχώρισαν ο Γκετσεβίτσιους (23 πόντοι με 7/11 τρίποντα και 7 ασίστ) και ο υπ’ ατμόν Τάλτον (18 πόντοι και 7 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 50-44, 81-62, 108-86

Παναθηναϊκός: Παπαγιάννης 7 (4 ριμπάουντ), Ράις 8 (1/4 τρίποντα), Μήτογλου 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπράουν 11 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Τζόνσον 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαπέτρου 2 (1/5 σουτ), Καλάθης 5 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπαδάκης 5 (1), Βουγιούκας 2, Τόμας 9 (1), Φρεντέτ 21 (0/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ασίστ), Γουάιλι 10 (5/7 δίποντα).

Άρης: Μιλόσεβιτς 5 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Φλιώνης 6 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκετσεβίτσιους 23 (1/1 δίποντο, 7/11 τρίποντα, 7 ασίστ), Ντραγκίτσεβιτς 14 (7/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σιδηροηλίας 7 (1), Βουλγαρόπουλος 2, Σλαφτσάκης, Σακελλαρίου 6 (2), Τάλτον 18 (4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ), Βλάσιος, Γκάγκιτς 3 (1/5 δίποντα), Νετζήπογλου 2.

Αήττητο παρέμεινε το Περιστέρι

Το Περιστέρι έμεινε αήττητο για 5η αγωνιστική στη Basket League, πετυχαίνοντας μια ευρεία νίκη! Η ομάδα του Ηλία Ζούρου επικράτησε με 88-62 του Λαυρίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» έχοντας 45 ριμπάουντ και 27 ασίστ!

Με επιμέρους σκορ 31-11 στην 1η περίοδο, οι παίκτες του Ηλία Ζούρου απλά συντηρούσαν τη διαφορά στο υπόλοιπο του αγώνα.

Ο Στιβ Γκρέι ήταν για μία ακόμη βραδιά εξαιρετικός με 23 πόντους και 7 ασίστ και είδε τους Μπλέικ, Σκορδίλη και Γόντικα να είναι επίσης διψήφιοι.

Από το Λαύριο, διψήφιο νούμερο πόντων σημείωσε μόνο ο Γκλιν Γουάτσον. Με 28 ριμπάουντ και 8 ασίστ η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν είχε… τύχη και πλέον μετρά ρεκόρ 3 νίκες – 2 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 48-29, 71-46, 88-62.

Περιστέρι winmasters: Ξανθόπουλος (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκρέι 23 (7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπλέικ 12 (3/4 δίποντα, 6/6 βολές), Μόρισον 6, Μόουζες 9 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Σαλούστρος 6 (2), Σκορδίλης 10 (7 ριμπάουντ), Χάτσερ 9 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γόντικας 10 (6/10 βολές), Αγραβάνης 3 (1), Καράμπελας, Σμιθ

Λαύριο: Μουράτος 8 (3/9 σουτ), Κουζέλογλου 7 (1), Ντεκόζι 2, Όλμαν 1, Ντέιβις 6, Μαστρογιαννόπουλος 8 (0/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη), Γερομιχαλός 2, Λεγκίκας 5 (1), Τσούκου, Άουτλο 8 (2), Γουάτσον 15 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές)