Παρασκευή, 29 Μαρ.
20oC Αθήνα

Copa America: Έκανε την έκπληξη το Κατάρ! – video

ΦΩΤΟ Reuters

Το Κατάρ έκανε την απόλυτη έκπληξη στην πρεμιέρα του ως φιλοξενούμενη χώρα στο Copa America, αφού πήρε ισοπαλία 2-2 από την Παραγουάη, παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0.

Στην πρώτη του εμφάνιση στο Copa America, το Κατάρ έδειξε την ποιότητά του και δίκαια πήρε βαθμό από την Παραγουάη, με τρομερή ανατροπή στα τελευταία λεπτά.

Οι κάτοχοι του Ασιατικού Κυπέλλου βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα από πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Όσκαρ Καρντόσο, ενώ δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα κόντρα στη ροή του αγώνα, από τον Γκονζάλες στο 56′.

Παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες του όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και δικαιώθηκαν. Ο Αλί Αλμοέζ μείωσε το σκορ στο 68′ και στο 77′ ο Κίκι ισοφάρισε το σκορ, χαρίζοντας την ισοπαλία στην ομάδα του.