24oC Αθήνα

Ευρωπαία με 5άρα η Μίλαν! Υποβιβάστηκε η Κροτόνε

Μίλαν
ΦΩΤΟ twitter

Η Μίλαν “διέλυσε” με 5-1 τη Φιορεντίνα στην 38η και τελευταία αγωνιστική της Serie A και κατέκτησε την 6η θέση του πρωταθλήματος που οδηγεί στο Europa League. Η Νάπολη “έριξε” την Κροτόνε στη δεύτερη κατηγορία.

Παρά το γρήγορο προβάδισμα της Φιορεντίνα, η Μίλαν κατάφερε να κάνει γρήγορα την ανατροπή και στη συνέχεια να “ισοπεδώσει” με 5-1 την αντίπαλό της, για να πάρει πανηγυρικά το τελευταίο “εισιτήριο” για το Europa League της επόμενης σεζόν.

Για τους “Βιόλα” ο Σιμεόνε “άνοιξε” το σκορ μόλις στο 20ο λεπτό του αγώνα, αλλά ο Τσανχάνογλου “απάντησε” μόλις 3 λεπτά αργότερα για να ακολοθυυθήσουν στη συνέχεια 4 ακόμη γκολ από τους Κουτρόνε (2), Κάλινιτς και Μποναβεντούρα.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της 38ης και τελευταίας αγωνιστικής της Serie A, ξεχώρισε η νίκη της Νάπολη επί της Κροτόνε, με 2-1, που οδήγησε και μαθηματικά τη δεύτερη στον υποβιβασμό.