Πανιώνιος-Χολαργός 90-110: Φινάλε με «100άρα» και... playoffs με Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ

Ο Χολαργός επικράτησε 110-90 στην έδρα του Πανιωνίου στο τελευταίο τους ματς στη regular season της Basket League.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη εκμεταλλεύτηκε τις πολλές απουσίες των «κυανέρυθρων» και σε ένα αδιάφορο βαθμολογικό ματς, όπου οι άμυνες μπήκαν σε δεύτερη μοίρα επικράτησε με σκορ… βγαλμένο από το ΝΒΑ! Όπως και να έχει ο Χολαργός έγραψε ιστορία στην πρώτη του σεζόν στη «μεγάλη» κατηγορία, καθώς ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με 12 νίκες κι ετοιμάζεται για τα playoffs!

Αν και κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το τι θα πράξει ο Ολυμπιακός στον αγώνα με τον Προμηθέα, το πιθανότερο είναι ο Χολαργός να εξασφαλίσει την όγδοη θέση, κάτι που σημαίνει ότι θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στην πρώτη φάση της postseason.

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν δίχως τους Όστιν, Χάμιλτον, Χάρις και Μπέρι, ο οποίος μάλιστα «άδειασε» on air τον σύλλογο για τον λόγο που δεν έπαιξε. Επίσης, ο Βασίλης Φραγκιάς αν και πήγε στο «Σοφία Μπεφόν» σύμφωνα με τους ανθρώπους του Πανιωνίου ένιωσε αδιαθεσία λόγω χαμηλής πίεσης κι αποχώρησε.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με δεδομένες τις απουσίες των «κυανέρυθρων», ο Χολαργός προσπάθησε να επιβάλει από νωρίς τον ρυθμό του και με 7 πόντους του Φιτζπάτρικ προηγήθηκε με 11-5 (3’) αλλά η τριπλέτα των Παπαντωνίου-Καμαριανού και Δίπλαρου κράτησαν τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ.

Οι τρεις Έλληνες σημείωσαν τους 31 από τους 51 πόντους του Πανιωνίου στο πρώτο μέρος, βοηθώντας την ομάδα τους να προηγηθεί με 50-43 στο 19’. Στο δεύτερο μέρος, όμως, «μίλησαν» οι περισσότερες λύσεις που είχε ο Άρης Λυκογιάννης.

Ο Γιάνκοβιτς ηγήθηκε της προσπάθειας κι οι Χόκινς, Φιτζπάτρικ και Αγκμπελέζε αποτέλεσαν άξιοι συμπαραστάτες. Κάπως έτσι ο Χολαργός σημείωσε 60 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 31-33, 51-50, 73-79, 90-110.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των ομάδων στο gallery...

Παναθηναϊκός AKTOR: Πόσα εισιτήρια δικαιούται για το Final Four της EuroLeague
Πιτίνο: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, πάμε για το 7ο»
Παναθηναϊκός Aktor: 13 χρόνια από την κατάκτηση του 6ου Ευρωπαϊκού
Ο Γιαννακόπουλος σας τα είχε πει ΟΛΑ! Δε θέλατε να τον πιστέψετε!