ΠΑΟΚ-Προμηθέας 68-76: Ρελανς και με «σκούπα» στα ημιτελικά (photos)

Ο Προμηθέας Πατρών πραγματοποιώντας επιμέρους σκορ 28-18 στο τέταρτο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη με 76-68 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League

Μπορεί για τρία δεκάλεπτα ο ΠΑΟΚ παρά τις απουσίες που είχε να ήταν μπροστά στο σκορ όμως ο Προμηθέας Πατρών πατώντας «γκάζι» στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε τελικά τη νίκη με 76-68 στην Πυλαία και έκανε το 2-0 παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά των playoffs, όπου θα περιμένει το νικητή του ζευγαριού ΑΕΚ-Χολαργός (Η Ένωση προηγείται με 1-0 στη σειρά).

Ο ΠΑΟΚ ήταν ελαφρώς καλύτερος του Προμηθέα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του το προβάδισμα, παρότι δεν βρήκε σκορ από την περίμετρο (0/7 τρίποντα). Προηγήθηκε με 9-8 στο 5ο λεπτό και 19-17 στο 10ο, έχοντας μόνο ένα λάθος. Οι γηπεδούχοι παρά την πίεση του Προμηθέα που άπλωσε την άμυνα του σε όλο το γήπεδο, συνέχισαν να αποφεύγουν τα λάθη αφού η στατιστική τους έδειξε μόλις δύο στο τέλος του πρώτου μέρους. Έτσι μετά το ισόπαλο 21-21 του 15ου λεπτού, προηγήθηκαν με πέντε στο 18ο (31-26) και πήγαν με το υπέρ τους 37-35 στα αποδυτήρια.

Ο Προμηθέας μπήκε με μεγαλύτερη επιθετικότητα και στις δύο πλευρές του παρκέ και με σερί 9-2 στα πρώτα έξι λεπτά, προσπέρασε με 44-39. Ο ΠΑΟΚ όμως κατάφερε να μην χάσει την επαφή του με το σκορ (η διαφορά δεν άνοιξε περισσότερο από τους πέντε πόντους) και με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του στο παιχνίδι, στην εκπνοή της τρίτης περιόδου από τον Τσόχλα (μέχρι εκείνο το σημείο είχε 15 άστοχα σουτ) ανέκτησε το προβάδισμα (50-48).

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, αφού ο ΠΑΟΚ παρά τα προβλήματα του έδειχνε ικανός να διεκδικήσει τη νίκη ως το τέλος. Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα όμως στην τέταρτη περίοδο και πριν τη συμπλήρωση τεσσάρων αγωνιστικών λεπτών, ξέφυγε με επτά (52-59). Οι δυνάμεις έδειχναν να εγκαταλείπουν τους γηπεδούχους, κάτι που φαινόταν κυρίως στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού. Ο Προμηθέας έβρισκε σκορ στον αιφνιδιασμό και ελεύθερα σουτ κι έτσι άνοιξε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (57-68 στο 36'). Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πια τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι και ο Προμηθέας έφτασε δίκαια στο 76-68, παίρνοντας την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-35, 50-48, 68-76.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια
NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν