ΑΕΛ: Φιλική ισοπαλία με Πανιώνιο

Το πρώτο φιλικό ματς έδωσε την Παρασκευή (19/7) η ΑΕΛ στο Καρπενήσι εκεί που πραγματοποιεί το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της.

Συγκεκριμένα αντιμετώπισε τον Πανιώνιο στο ΔΑΚ Καρπενησίου και η εικόνα της ήταν θετική. Το τελικό 1-1 λίγη σημασία έχει με την ΑΕΛ να έχει την κατοχή της μπάλας και να έχει υπομονή στο παιχνίδι της. Καλή εικόνα της «Βασίλισσας» στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και ορθολογική ανάπτυξη στο τρόπο παιχνιδιού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στα πρώτα λεπτά ο Δούμτσιος πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή ύστερα από σέντρα του Άρτσε η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Στο 19΄ ο Κούρντι πλησίασε απειλητικά την περιοχή της ΑΕΛ έκανε το σουτ η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 22΄ ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μπράλιτς ζήτησε πέναλτι, ωστόσο ο διαιτητής δεν έδειξε τίποτα και έδειξε συνέχεια στο ματς. Ο Χαλάτσης στο 32΄ επιχείρησε το σουτ από μακριά ωστόσο η μπάλα έφυγε μακριά.

Στο 48΄ ο Φιλίποβιτς έκανε την σέντρα από τα δεξιά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς του Πανιωνίου. Στο 71΄ ο Στάνκοβιτς με εντυπωσιακό αριστερό βολ πλανέ έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα ύστερα από πάσα του Νούνιτς.

Στο 81΄ο Φταιόν έξω από την περιοχή έκανε το σουτ η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Μαλέρμπ. Στο 83΄ ο Φιλίποβιτς βρήκε "στρωμένη" την μπάλα σούταρε αλλά ο Μαλέρμπ έπεσε στην γωνία και μπλόκαρε δύσκολα.

Ο Γκόρνταν Πέτριτς δοκίμασε στο πρώτο ημίχρονο το 3-5-2: Κρίστινσον, Μόρας, Γκόλιας, Μπράλιτς, Καρανίκας, Ζίφκοβιτς, Χαλάτσης, Νούσιος, Μιλοσάβλιεβιτς, Σικάφκα, Σετσέροβιτς.

Στο 2ο ημίχρονο στο 4-3-3 έπαιξαν οι: Ρίστιτς, Μίτσελ, Στάνκοβιτς, Μπέρτος, Φατιόν, Γιάκος, Νούνιτς, Φιλίποβιτς, Πινακάς, Ζίζιτς, Μιχαήλ.

Από την άλλη ο Πανιώνιος του Αποστόλη Μάντζιου ξεκίνησε με τους: Κότνικ, Σταυρόπουλο, Κούρντι, Σαραμαντά, Παπαγεωργίου, Μίκο, Κόρμο, Άρτσε, Γλυνό, Δούμτσιο.

Στο 2ο ημίχρονο: Μαλέρμπ, Ντομίνγκες, Ευαγγέλου, Μαξίμοβιτς, Μανιάτης, Παπανικολάου, Μπαξεβάνος, Λυμπεράκης, Οικονομίδης, Κραγιόπουλος, Καμαρά.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ