Κλασικός Μαραθώνιος Αθήνας: 42χρονος Κενυάτης ο νικητής!

Ο 42χρονος Κενυάτης, Κόμεν ήταν ο μεγάλος νικητής στο φετινό Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας.

Ο 42χρονος (!) δρομέας, Τζον Κιπκορί Κόμεν ήταν ο μεγάλος φετινός νικητής του 37ου Κλασικού Μαραθωνίου της Αθήνας. Ο Κενυάτης έφθασε στο Παναθηναϊκό Στάδιο μετά από δύο ώρες 16 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα και αφού περίπου 600 μέτρα πριν τον τερματισμό, προσπέρασε τον Φελισιέν Μουχιτίρα από την Ρουάντα (2:16.43).

Στα άξια αναφοράς, η μεγάλη εμφάνιση του Κωνσταντίνου Γκελαούζου, με τον αθλητή του Παναθηναϊκού να τερματίζει τρίτος στη γενική κατάταξη, με εντυπωσιακό χρόνο.

Ο Μάριος Αναγνώστου και η Αναστασία Μαρινάκου πρώτευσαν στα 5 χλμ του 37ου διεθνούς Μαραθωνίου της Αθήνας στους άνδρες και γυναίκες αντίστοιχα, ένα αγώνισμα υ διεξήχθη υπό βροχή στο κέντρο της Αθήνας και τερματισμό στο Παναθηναϊκό στάδιο.

Ο Μάριος Αναγνώστου πήρε για πρώτη φορά τη νίκη στα 5 χλμ, αφού τερμάτισε σε 14.51, χάνοντας για λίγο το ρεκόρ αγώνων που κατέχει ο Ανδρέας Δημητράκης με 14.49 από το 2018. Δεύτερος κατετάγη ο δεύτερος ο Μάρκος Γκούρλιας με 14.54 και τρίτος ο Γιώργος Τάσσης με 15.20, ο οποίος το Σάββατο αναδείχθηκε νικητής στα 10 χλμ.

Στις γυναίκες, η Αναστασία Μαρινάκου μετά τη νίκη της το 2015 ανέβηκε και πάλι στο κορυφαίο σκαλί του βάθρου στο αγώνισμα των 5 χλμ, αφού τερμάτισε πρώτη με 17.06. Ακολούθησαν η Ζωή Ανδρικοπουλου με 17.12 και η Ευγενία Παπαδήμα με 17.55.