Μόνη στην κορυφή της Α1 ΕΠΣΗ η Δαμάστα!

ΚΕΡΔΙΣΕ ΔΥΣΚΟΛΑ 2-1 ΤΗΝ ΤΡΙΤΩΝΙΑ - ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΔΙΠΛΟ Ο ΑΛΜΥΡΟΣ 2-0 ΤΟΝ ΠΑΝΟΜ - ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΠΑΟΚ ΚΑΙ ΖΑΡΟ

Η Δαμάστα την 3η αγωνιστική πέρασε νικηφόρα από το Αστρίτσι και έκανε το τρία στα τρία, κερδίζοντας την Τριτωνία. Σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΝΟΜ από τον Αλμυρό και την λευκή ισοπαλία της ΑΕΚ με τον Ανθεστίωνα βρέθηκε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α1 ΕΠΣΗ.

Τη δεύτερη θέση μοιράζονται ο Αλμυρός που κέρδισε στα Μάλια τον ΠΑΝΟΜ και τον γκρέμισε από την κορυφή και η ΑΕΚ.

Ο ΠΑΟΚ (κέρδισε εκτός έδρας τη Μινωική) και ο Ζαρός (νίκησε στο Αρκαλοχώρι τον ΟΦΑ) έσπασαν το ρόδι και πανηγύρισαν τα πρώτα τους τρίποντα.

Η ομάδα της Μεσσαράς έχει έναν αγώνα λιγότερο με τη Μινωική. Ο Ρωμανός μετά τη βαριά ήττα από τον Ανθεστίωνα επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας τις Μοίρες, ενώ ισόπαλοι αναδείχτηκαν η Γόρτυνα με τον ΑΟΤ.

Ξεκίνησε η Β ΕΠΣΗ και η φωτό είναι από το παιχνίδι Εθνικός- Ν. Μινωικής

ΤΡΙΤΩΝΙΑ-ΔΑΜΑΣΤΑ 1-2

Χαρακτήρα έδειξε η Δαμάστα και παρά τη μέτρια εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας με σκορ 2-1 την μαχητική Τριτωνία. Η ομάδα του Μαλεβιζίου δέχτηκε το πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και άνοιξαν το σκορ στο 8’, όταν κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Καστελλιανάκη από τον Φτυλάκη. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο ίδιος ο παθών και έκανε το 1-0.

Στο 18’ η Δαμάστα έκανε το 2-0, μετά από σέντρα του Ρουμπάκη και πλασέ του Τριανταφύλλου.

Στο 23’ ο Τζουβάρας σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στο 25’ είχε δοκάρι και η Τριτωνία με τον Στρατιδάκη.

Το τελικό 2-1 έγινε στο 50’ με τον Μάρκου να πλασάρει σε κενή εστία.

Διαιτητής ήταν ο κ. Βισκαδούρος Μ. Ακυρώθηκε ένα γκολ του Τριανταφύλλου ως οφσάιτ.

ΤΡΙΤΩΝΙΑ: Καπετανάκης, Φτυλάκης, Ντόντα (74’ Μιφτάρι), Μερκουλίδη, Κάλλας, Στρατιδάκης, Ρουσάκης, Πηρουνάκης, Μιαούλης, Μάρκου, Φραγκιαδάκης.

ΔΑΜΑΣΤΑ: Δημαράκης, Κεφαλούκος, Αποστολάκης, Παπαδομιχελάκης, Χαρίτος, Τζουβάρας (72’ Καουκάκης), Αριστεινίδης, Ρουμπάκης (90΄Βερούσι), Καστελλιανάκης (77’ Αναστασιάδης), Μαρκάκης, Τριανταφύλλου (89’ Γιαλιτάκης).

ΠΑΝΟΜ-ΑΛΜΥΡΟΣ 0-2

Στην επανάληψη ανέβασε την απόδοση του ο Αλμυρός και πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του ΠΑΝΟΜ με 2-0.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πρόσεξαν περισσότερο τα νώτα τους και απείλησαν με αντεπιθέσεις.

Η είσοδος του Ηρακλή Απλαδά στον αγώνα στο 70’ ήταν καθοριστική για την εξέλιξη, καθώς ήταν ο παίκτης που στο 77’ άνοιξε το σκορ. Ο μέσος του Αλμυρού με εξαιρετική προσπάθεια και σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζαχαριουδάκη.

Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 90’ με επίσης ωραία ενέργεια και σουτ του Κοιλιάρα.

Διαιτητής ήταν ο κ. Πατεμτζής, από τον οποίο η ομάδα των Μαλίων έχει πολλά παράπονα.

ΠΑΝΟΜ: Ζαχαριουδάκης, Μπιτζανάκης, Νικολί, Τζανάκης (80’ Τζιράκης Δ.), Συσκάκης (80’ Νοκάι), Μυλωνάς, Τζιράκης Τ., Κεφαλούκος, Καπετανάκης, Δαριβιανάκης (70’ Χατζάκης), Μαυρίδης.

ΑΛΜΥΡΟΣ: Γεωργίου, Γιαλούσης (48’ Μανιαδής), Ρουμπάκης, Ξενοκτιστάκης, Μονιάκης, Μεντουδάκης, Πρικάκης (58’ Λυκούδης), Περογαμβράκης, Σκουτέλης (70’ Απλαδάς), Κοιλιάρας, Τοπούζης.

ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ-ΑΕΚ 0-0

Μέτριο παιχνίδι έγινε στο Θραψανό, όπου Ανθεστίωνας και ΑΕΚ αναδείχτηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0).

Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες με τους Μεταξάκη, Σφακιανάκη, Τρουλάκη, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ με τους Σπύρου, Καλαμιώτη και Κοκκινάκη.

Διαιτητής ήταν ο κ. Παπαδάκης.

ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ: Χρονάκης, Τσομπανάκης, Κελαράκης, Ανυφαντάκης (46’ λ.τ Μακρογιαννάκης), Πύλιος, Στρατάκης, Ψαλιδάκης (80’ Κυριακάκης), Λιοδάκης, Τρουλάκης, Σφακιανάκης (46’ Θεοδωράκης), Μεταξάκης (85’ Φωτόπουλος).

ΑΕΚ: Λιουδάκης, Λιακάκης, Ζηρδέλης, Νικολάου Πρ, Καραφωτιάς Α., Καραφωτιάς, Δ, Στεφανάκης (30’ λ.τ Ντάγκινης), Κάββαλος, Κοκκινάκης, Καλαμιώτης (75’ Χ. Νικολάου), Σπύρο.

ΡΩΜΑΝΟΣ-ΜΟΙΡΕΣ 2-0

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στον Ρωμανό, μετά τη νίκη με 2-0 επί των Μοιρών.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έπαιξαν περισσότερο αμυντικά, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την ουσία και πήραν τους τρεις βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε στο 70΄με εκτέλεση πέναλτι ο Κεφάκης (το κέρδισε ο Μιχελακάκης). Το τελικό 2-0 έγινε στο 88΄ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λεμονιά!

Διαιτητής ήταν ο κ. Ζερβάκης, από τον οποίο έχει παράπονα ο Ρωμανός για την αποβολή του Μιχελακάκη στο 85’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΡΩΜΑΝΟΣ: Μυλωνάκης, Κορτσινίδης, Κάββαλος, Κουκάκης, Χαλκιαδάκης (85’ Παχάκης), Γκαναδάκης, Μαυρίδης (70’ Παπουτσιδάκης), Γιακουμάκης, Μιχελακάκης, Ρουμπάκης (65’ Λεμονιάς), Κεφάκης (65’ Χουρδάκης).

ΜΟΙΡΕΣ: Καλυκάκης, Καργάκης Α. (80’ Γουρλεμάκης), Καργάκης Στ., Φανουράκης, Τραορέ (56’ Μπιμπάκης), Ιερωνυμάκης, Αντωνάκης, Μπαστάκης (87’ Κιόρι), Λυμπερόπουλος (15’ λ.τ Ηλιάκης), Φραγκιαδάκης, Προβιδάκης.

ΜΙΝΩΙΚΗ-ΠΑΟΚ 0-1

Με χρυσή αλλαγή τον Ανδρέα Στρατήγη ο ΠΑΟΚ, πέρασε νικηφόρα από το γήπεδο του Πανεπιστημίου, κερδίζοντας με 1-0 τη νεανική Μινωική.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά με το άγχος να λειτουργεί ανασταλτικά για τους παίκτες των δύο ομάδων και κυρίως των φιλοξενούμενων.

Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημειώθηκε στο 52’ με κοντινό πλασέ του Στρατήγη, γκολ το οποίο χάρισε τους τρεις βαθμούς στον ΠΑΟΚ.

Διαιτητής ήταν ο κ. Χαραλαμπάκης.

ΜΙΝΩΙΚΗ: Αμπατζής, Τσαμπουράκης, Χατζηδημητρίου, Στεφανής, Βαρδονικολάκης (46’ Σταυρουλάκης), Καραντινάκης, Καστελιαννάκης, Κλίνης (64’ Χρηστάκης), Στακάκης, Αστυρακάκης (46’ Ρουμελιώτης), Νικηταράς (79’ Καμαράτος).

ΠΑΟΚ: Κασμερίδης, Κοκολογιάννης (64’ Ζωνάκης), Γεωργόπουλος, Παπαδιός, Βασιλείου, Σούρσος (46’ Στρατήγης), Σκούφος (46’ Απλαδάς), Ξημεράκης, Ξηρός (66’ Κοζορώνης), Ανωγειανάκης, Μωραΐτης.

ΟΦΑ-ΖΑΡΟΣ 1-2

Σεφτέ στις νίκες έκανε ο Ζαρός, κερδίζοντας με 2-1 εκτός έδρας τον ΟΦΑ.

Πρωταγωνιστής ο ‘Έρβιν Λέσι, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ.

Στο 24’ ο ικανός επιθετικός σκόραρε με σουτ και στο 41’ με ευθύβολο σουτ κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΑ μείωσε στο σκορ στο 69’ με προβολή του Τριανταφυλλάκη.

Διαιτητής ήταν ο κ. Κρασαγάκης.

ΟΦΑ: Σπανός, Χάρμπης, Περιβολάρης (66’ Συμιανάκης), Μαυράκης (55’ Σαμόλης) Κλωνάρης, Βελιβασάκης, Λουλάκης (74’ Παπαδογιαννάκης) Δαγκωνάκης (84’ Μαζιτσής), Πουλάκης, Φρόκου, Τριανταφυλλάκης.

ΖΑΡΟΣ: Χατζηδάκης, Ανδρεαδάκης, Γκλεζάκος (69’ Κόκκινος), Καλεμάκης, Μητρόπουλος (46’ Καραμανιτάκης), Χριστοφοράκης, Λαδιανός, Μόντι, Παραθύρας, Αναγνωστάκης, Φραγκιαδουλάκης.

ΓΟΡΤΥΣ-ΑΟΤ 2-2

Στις καθυστερήσεις κατάφερε η Γόρτυνα  να σώσει την παρτίδα… στον αγώνα με τον ΑΟΤ, με τον οποίο αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 10’ με πλασέ του Κεφάκη (1-0).

Στο 37’ ο ΑΟΤ ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά του Ντόκο.

Στο 41’ η Γόρτυνα κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Δημήτρης για να αποκρούσει ο τερματοφύλακας.

Ο ΑΟΤ ανέτρεψε το σκορ στο 83’  με σουτ του Καρταλιανάκη. Υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους στον διαιτητή κ. Μαυραντωνάκη για χέρι από τον σκόρερ.

Στο 95’ ο Γιαννουλάκης διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΓΟΡΤΥΣ: Σαβουιδάκης, Ξαγοραράκης, Γενιτσαρίδης (35’ λ.τ Πολυμερίδης), Κωστάκης, Γιαννουλάκης, Κεφάκης, Μανουσάκης, Δημήτρης (70’ Δάσκος), Μπατούνας, Ψωμάς (89’ Φουντουλάκης), Κλαπάκης (57’ Καλομοίρης).

ΑΟΤ: Χαραλαμπάκης, Χαλκιαδάκης, Μαρκάκης, Παπαδάκης Ν. , Παπαδάκης Στ., Κουτεντάκης (75’ Σχοιναράκης), Τριάντης, Ντόκο, Παπαδάκης Γ. (90’ Μαρακομιχελάκης), Άλμπερτ (60’ Καρταλιανάκης), Ντισπιράκης (75’ Μαραγκάκης).

4 γκολ: Περογαμβράκης (Αλμυρός)

3 γκολ: Κοκκινάκης (ΑΕΚ), Γιώργος Παπαδάκης (ΑΟΤ), Τοπούζης, Κοιλιάρας (Αλμυρός), Καστελλιανάκης Α. (Δαμάστα).

2 γκολ: Φραγκιαδάκης, Μάρκου (Τριτωνία), Μυλωνάς (ΠΑΝΟΜ), Σπύρου (ΑΕΚ), Φωτόπουλος (Ανθεστίωνας), Λέσι (Ζαρός).