Κύπελλο ποδοσφαίρου, ΠΑΟΚ-Άρης 1-1: Δίκαιη μοιρασιά στην Τούμπα

Δύο λάθη διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα στην Θεσσαλονίκη όπου όλα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο - Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με πέναλτι στο 25' κι ο Άρης ισοφάρισε στα τελευταία δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων - Με 10 παίκτες από το 69' οι γηπεδούχοι

paokaris00
Το 201ο ντέρμπι ΠΑΟΚ – Άρης δεν είχε νικητή. Η πρώτη μονομαχία τους, μετά από τεσσεράμιση χρόνια, έληξε ισόπαλο (1-1) με τις δύο ομάδες να παίρνουν τον πρώτο του βαθμό στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με αλλαγές οι δύο «αιώνιοι»

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου, έχοντας αφήσει εκτός αποστολής τους Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μαουρίσιο, Πασχαλάκη (τιμωρημένος) και Ουάρντα, ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Ροδρίγο Ρέι, μετά από δέκα μήνες, κάτω από τα δοκάρια, ο Στέλιος Κίτσιου στην πρώτη φετινή συμμετοχή του να αρχίζει αντί του Μάτος και τους Κρέσπο, Χατσερίντι και Τόσκα να συμπληρώνουν την αμυντική τετράδα. Οι Βέρνμπλουμ και Σάχοφ ήταν οι εσωτερικοί μέσοι, έχοντας μπροστά τους Ζαμπά, Πέλκα, Ελ Καντουρί και τον Καρέλη στην κορυφή της επίθεσης.

Για τον Άρη ο Πάκο Ερέρα προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές στο αρχικό σχήμα δίνοντας φανέλα βασικού στους Σόουζα, Μενέντεζ, Σιώπη και Μαβράι (ντεμπούτο), ενώ άφησε στον πάγκο τους Ντιγκινί, Μπάσα και εκτός αποστολής τους Δεληζήση και Τζανακάκη.

Στα ίσια μετά τα πρώτα 45 λεπτά

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά, απειλώντας για πρώτη φορά την εστία του Κουέστα με την κεφαλιά του Σάχοφ (17’) και φτάνοντας στο γκολ (1-0), με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πέλκα (25’), που κέρδισαν οι «ασπρόμαυροι» σε χέρι του Γιουνές πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής.

Κλείσιμο
Ο Άρης ισορρόπησε, μετά το 30’, κέρδισε μέτρα και φάνηκε επικίνδυνος για πρώτη φορά στην κόντρα επίθεση, που έβγαλε με τον Ματέο Γκαρσία (37’), ωστόσο το σουτ του πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ρέι. Όμως, ο Αργεντινός «χτύπησε» στις καθυστερήσεις, όταν ο Χατσερίντι έστειλε την μπάλα πάνω στον Κίτσιου, από τις κόντρες στρώθηκε στον Γιουνές, που ψύχραιμα είδε τον συμπαίκτη να έρχεται ως «τρέιλερ» για να νικήσει εύκολα τον συμπατριώτη του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους ο Λουτσέσκου προχώρησε σε δύο αλλαγές, που έφεραν τους Μάτος και Μπίσεσβαρ στο γήπεδο, αντί του Χατσερίντι και του Ελ Καντουρί, με τον Τόσκα να τελειώνει το ματς ως στόπερ μαζί με τον Κρέσπο, ενώ ο Κίτσιου πήγε και έπαιξε στο αριστερό άκρο της άμυνας. Στο αντίποδα ο Ερέρα άλλαξε τον μοναδικό προωθημένο της ομάδας του, περνώντας τον Ναζλίδη αντί του Γιουνές.

Με παίκτη παραπάνω ο Άρης

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για τον «Δικέφαλο» στο 52ο λεπτό, όμως ο Πέλκας μόνος απέναντι στον Κουέστα αστόχησε από υπερβολική σιγουριά. Η απάντηση των «κίτρινων» ήταν ένα σουτ του Σόουζα από καλή θέση, με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Ρέι.

Στο 60’ ο ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτες, μετά τη δεύτερη κίτρινη του Κίτσιου για το μαρκάρισμα πάνω στον Γκαρσία, με τον Άρη να απειλεί εκ νέου με το σουτ του Βέλεθ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Η αποβολή έφερε νέες ανακατατάξεις στην άμυνα των γηπεδούχων, με τον Βέρνμπλουμ να γίνεται ο τρίτος στόπερ δίπλα στον Κρέσπο και τους φιλοξενούμενους να αυξάνουν την πίεση τους θέλοντας να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο 72’ ήταν η σειρά του Ματέο Γκαρσία να απειλήσει, με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, την ώρα που οι «ασπρόμαυροι» προσπαθούσαν να αποκτήσουν την κατοχή της μπάλας και να ανταπεξέλθουν στην πίεση των «κίτρινων».

Ο Λουτσέσκου έριξε την τελευταία… ζαριά περνώντας στο γήπεδο τον Πρίγιοβιτς, αντί του Καρέλη, αλλά δεν μπόρεσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

MVP: Ο κοντούλης εξτρέμ από την Κόρδοβα, Ματέο Γκαρσία, ήταν με διαφορά ο κορυφαίος των «κίτρινων».

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Ο Χοσέ Αγχελ Κρέσπο στάθηκε και πάλι στο ύψος του.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Στέλιος Κίτσιου, μετά από τόση μεγάλη αποχή, εμφανίστηκε χωρίς ρυθμό, ενώ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο μαρκάρισμα του Ματέο Γκαρσία. Σε ρηχά νερά και ο Νίκος Καρέλης.

Η ΓΚΑΦΑ: Το κάκιστο διώξιμο της μπάλας από τον Χατσερίντι πάνω στον Κίτσιου στη φάση της ισοφάρισης από τον Άρη.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ο Σιδηρόπουλος έκρινε ότι το χέρι του Γιουνές ήταν εντός περιοχής, σωστά δεν έβγαλε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον επιθετικό του Άρη, ενώ σωστή και η δεύτερη κίτρινη που έδειξε στον Κίτσιου για το μαρκάρισμα πάνω στον Γκαρσία.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Η Θεσσαλονίκη είχε χρόνια να ζήσει ένα ντέρμπι ΠΑΟΚ – Άρης. Ένα ντέρμπι που τα’ χε όλα. Γκολ, αποβολή, κάρτες, ένταση, δυνατά μαρκαρίσματα, με τις δύο ομάδες, έχοντας το μυαλό του στο πρωτάθλημα, να παίρνουν από ένα βαθμό.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Ρέι, Κίτσιου, Χατσερίντι (46’ Μάτος), Κρέσπο, Τόσκα, Βέρνμπλουμ, Σάχοφ, Ζαμπά, Πέλκας, Ελ Καντουρί (46’ Μπίσεσβαρ), Καρέλης (77’ Πρίγιοβιτς).
Άρης (Π. Ερέρα): Κουέστα, Σόουζα, Μαβράι, Βέλεθ, Μενέντεζ (66’ Μπάσα), Ματίγια (82’ Ντιγκινί), Σιώπης, Γκαρσία, Κολάσο, Γκάμα, Γιουνές (46’ Ναζλίδης)

90+3': Τέλος του αγώνα

88': Σουτ του Γκάμα η μπάλα περνά έξω κι ο Πορτογάλος δείχνει να έχει χτυπήσει

85': Ο ΠΑΟΚ σε ένα ακόμη κόρνερ, αλλά χωρίς να προκύψει φάση.

84': Ο Γκάμα πέφτει στην περιοχήμ ο Σιδηρόπουλος δείχνει παίζεται

83': Βγαίνει ο Κουέστα και μπλοκάρει

82': Φαουλ για τον ΠΑΟΚ με τον Πέλκα

82': Ο Ντιγκινί στη θέση του Ματίγια για τον Άρη

76': Πρίγιοβιτς αντί Καρέλη στον ΠΑΟΚ

75': Έξυπνη πάσα του Μπίσεσβαρ ο  Κολάσο προλαβαίνει και παραχωρεί το κόρνερ.

71': Πάλι κόρνερ ο Άρης η μπάλα φτανει στον Γκαρσία που σουτάρει πάνω από το δοκάρι. Μεγάλη στιγμή για τον Άρη.

65': Νέο κόρνερ για τον Άρη, μπλοκάρει ο Ρέι

63': Κόρνερ για τον Άρη, σουτ του Ματίγια η μπάλα λαουτ.

59': Απολύτως δικαιολογημένη αποβολή του Κίτσιου για ανόητο φάουλ στο χώρο της μεσαίας γραμμής που του απέφερε τη 2η κίτρινη κάρτα!

58': Συνεχόμενα κόρνερ για τον ΠΑΟΚ περνούν ανεκμετάλλευτα

55': Ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τους φιλοξενούμενους, ο Κολάζο σουτάρει μόλις πάνω από το δοκάρι του Ρέι!

53': Λάθος του Άρη ο Πέλκας μόνος του απέναντι από τον Κουέστα και στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι!

48': Ο Ζαμπά μπαίνει στην περιοχή, αλλά καθυστερεί και πλασάρει πάνω στα σώματα...

46': Ο Μάτος παίρνει τη θέση του Ελ Καντουρί, ο Μπίσεσβαρ του Χατσερίντι για τον ΠΑΟΚ κι ο Ναζλιδης αυτη του Γιουνές.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Δείτε την γκάφα του Χατσερίντι και το γκολ του Άρη
Λάθος Χατσερίντι, γκολ Ματέο

45'+3' ΓΚΟΟΟΟΛ: Ο Ματέο Γκαρσία εκμεταλλεύεται τη λάθος απομάκρυνση του Χατσερίντι και με εξαιρετικό σουτ ισοφάρισε σε 1-1!

45': Στο χορτάρι ο Ελ Καντουρί που δείχνει να έχει μυϊκό πρόβλημα.

37': Από το κόρνερ ο Άρης βγαίνει στην κόντρα κι ο Ντίαζ πλασάρει άστοχα

36': Ωραία πάσα του Ζαμπά στον Κίτσιου που αδυνατεί να κάνει την σέντρα και κερδίζει το κόρνερ

33': Η μπάλα είναι στημένη στην πλάγια γραμμή της μικρής περιοχής!. Πάσα στον Γκάμα, που σουτάρει πάνω στα σώματα κι έχουμε κόρνερ.

Έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες του ΠΑΟΚ για την υπόδειξη του Σιδηρόπουλου.
To έμμεσο του Άρη στην Τούμπα

31': Έμμεσο φάουλ για τον Άρη στο ύψος της μικρής περιοχής του ΠΑΟΚ καθώς ο Σιδηρόπουλος ΄έκρινε ότι ο Σάκχοφ γύρισε τη μπάλα εσκεμμένα στον Ρέι!

26': Λάθος του Χαρσερίντι, ο Γκάμα με το κεφάλι τροφοδοτεί τον Γιουνές που σουτάρει και με σωτήρια προβολή ο Κίτσιου αποσοβεί το 1-1!

Δειτε τη φάση από την οποία προήλθε το γκολ του ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ - Άρης 1-0: Πέναλτι ΠΑΟΚ

25' ΓΚΟΟΟΛ: Ο Πέλκας ευστοχεί και ο ΠΑΟΚ προηγείται με 1-0!

24': Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ! Ο Ελ Καντουρί έκλεψε τη μπάλα και έβγαλε τη σέντρα με τον Γιουνές να κάνει χέρι.

19': Μακρινό σουτ του Σιώπη δεν ανησυχεί ο Ρέι

17': Σέντρα του Πέλκα, ο Σάκχοφ παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Άρη.

15': Ισορρόπησε ο Άρης και προσπαθεί να πιέσει ψηλά

10': Ο ΠΑΟΚ ελέγχει τον ρυθμό αλλά έχει απειλήσει μόνο μια φορά

7': Ο Βέρνμπλουμ κλέβει στη μεσαία γραμμή και δίνει την ασίστ στον Ζαμπά που μπαίνει από πλάγια και πλασάρει πάνω στον Κουέστα.

3': Πρώτη κίτρινη στο ματς για τον Κίτσιου για πολύ σκληρό φάουλ στον Κολάζο.

2': Κλέβει ο Πέλκας, ο Ελ Καντουρί που μπαίνει στην περιοχή και κάνει το γύρισμα με τους αμυντικούς να διώχνουν σε κόρνερ.

1': Σέντρα στην Τούμπα

Οι ενδεκάδες
ΠΑΟΚ: Ρέι, Κίτσιου, Χατσερίντι, Κρέσπο, Τόσκα, Βέρνμπλουμ, Σάκχοφ, Πέλκας, Ελ Καντουρί, Ζαμπά, Καρέλης
Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης, Μάτος, Κάνιας, Μπαλογιάννης, Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς, Ακπομ.
Άρης: Κουέστα, Βελέζ, Σόουζα, Μαβράι, Μενέντεζ, Σιώπης, Ματίγια, Κολάζο, Μπρούνο Γκάμα, Ματέο, Γιουνές.
Στον πάγκο για τον Άρη: Καντιμοίρης, Κωνσταντινίδης, Μπάσα, Ντιγκινί, Ναζλίδης, Καλλίδης, Μπαγκαλιάνης.

18:57: Οι δύο ομάδες κάνουν την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο
42666116_876835292514360_1835899979881775104_n
42500837_174923553396968_885295619877371904_n

-Με πολλά νέα πρόσωπα η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ, με λιγότερες αλλαγές αυτή του Άρη.

-Ωστόσο περίπου μισή ώρα αργότερα προέκυψε ένταση μεταξύ φιλάθλων και της Αστυνομίας με τους άνδρες της τελευταίας να κάνουν εκτεταμένη χρήση δκρυγόνων.

-Οι αποστολές των δύο ομάδων έφτασαν χωρίς προβλήματα δυο ώρες πριν από την έναρξη του αγώνα.
Ακολουθήστε το protothema.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Protothema.gr