Basket League, Λαύριο-Κολοσσός 74-70: Πήραν το «θρίλερ»οι γηπεδούχοι

Ύστερα από ένα ματς-θρίλερ, το Λαύριο επικράτησε 74-70 του Κολοσσού, με αποτέλεσμα να πάει στο 3-3, ενώ οι Ροδίτες υποχώρησαν στο 1-5

4623990
Η ψυχραιμία του Λαυρίου στα τελευταία λεπτά, του έδωσε τη νίκη (74-70) επί του Κολοσσού, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 3-3. Από την άλλη, η ομάδα της Ρόδου βρίσκεται σε δεινή θέση, καθώς υποχώρησε στο 1-5.

Κορυφαίος των γηπεδούχων με 21 πόντους ήταν ο Λαμπ, ο οποίος παράλληλα σημείωσε ένα κρίσιμο τρίποντο λίγο πριν το τέλος, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Μιλόσεβιτς με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ. Από τους «θαλασσί», ξεχώρισαν οι Άσκα και Πίνκστον με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Εντυπωσιακή αρχή για τον Κολοσσό στην αναμέτρηση, καθώς έφτασε στο +10 (2-12), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, ο Τζόουνς τράβηξε επιθετικά το Λαύριο, αλλά οι Ροδίτες διατηρούσαν μία απόσταση ασφαλείας, χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα (10-18), με το τέλος της πρώτης περιόδου να τους βρίσκει στο +5 (14-19).

Με τους Μαυροειδή και Πίνκστον, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου (21-27), έχοντας το προβάδισμα μέχρι τα μισά (24-29). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι άρχισαν την αντεπίθεσή τους με τον Λαμπ και έτσι κατάφεραν να περάσουν μπροστά (32-31), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες, αλλά ο Κολοσσός πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (34-35).

Με τα τρίποντά του στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κολοσσός πήγε στο +5 (36-41). Στη συνέχεια, το ματς έγινε ξανά ντέρμπι, καθώς η αντίδραση του Λαυρίου ήρθε με τον Μιλόσεβιτς, ο οποίος τα είχε… βάλει με όλη την ομάδα της Ρόδου (45-45). Οι Ντιγκς και Πίνκστον αντέδρασαν και έστειλαν τους φιλοξενούμενους στο +5 (49-54), στο 29’, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 52-55, στο τέλος.

Νευρικό ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους αρχικά να ισοφαρίζουν (56-56), ενώ χάρη στα επιθετικά τους ριμπάουντ και τον Μιλόσεβιτς έφτασαν στο+5 (63-58), στο 35’. Ο Κολοσσός βρήκε την απάντηση έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά (63-64), αλλά ο Μέλσον έστειλε τους γηπεδούχους στο +3 (67-64), στο 38’. Το ματς ήρθε στο καλάθι με τον Πίνκστον, ωστόσο ο Λαμπ με τρίποντο από τη γωνία το πήγε στο +5 (72-67), με τον Μπράουνινγκ να απαντά (72-70), στα 15’’ πριν τη λήξη. Με 2/2 βολές ο Περράκης έκανε το 74-70, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 34-35, 52-55, 74-70
Λαύριο (Παραλίκας): Λούντζης, Μιλόσεβιτς 16 (1τρ., 14ριμπ.), Κακλαμανάκης 4, Τζόουνς 8 (1), Λαμπ 21 (2), Μαστρογιαννόπουλος, Περράκης 4, Νίξον 6, Κουζέλογλου 2, Μέλσον 10, Οντιάσε 3.
Κολοσσός Ρόδου (Βετούλας): Μαυροειδής 9 (13ριμπ.), Δημάκος 5 (1), Άσκα 16 (1), Ντιγκς 6 (1), Γκιμπς 9 (2), Μπιλλής, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Παπαδάκης, Μπράουνινγκ 10 (2), Πίνκστον 15 (1).
Ακολουθήστε το protothema.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Protothema.gr